Pierogi z truskawkami

Bardzo łatwe! Z najlepszego i najszybszego ciasta pierogowego. Na słodko ze śmietaną i cukrem. Ekspresowe, wegetariańskie i lekkie danie.Przepis na pierogi z truskawkami

Składniki, na około 40 pierogów:
Ciasto:

300 g mąki pszennej
szczypta soli
250 ml gorącej wody
30 g masła

oraz: truskawki, śmietana (12 lub 18% kwaśna, gęsta), cukier, cukier puderPrzygotowanie:
  • Mąkę przesiać do miski, dodać sól. Do gorącej wody włożyć masło i roztopić, stopniowo wlewać do mąki, mieszając wszystko łyżką. Połączyć składniki i wyłożyć je na podsypaną mąką stolnicę. Wygniatać ciasto rękami przez około 5 minut, podsypując w razie konieczności mąką, tak aby ciasto nie kleiło się. Włożyć do miseczki i przykryć wilgotną ściereczką, odstawić na około 30 minut.
  • W międzyczasie przygotować nadzienie i dodatki oraz wodę do gotowania pierogów. Małe truskawki pokroić na połówki, większe na ćwiartki. W większym garnku zagotować wodę bez dodatku soli.
  • Wyłożyć ciasto na stolnicę i powygniatać przez około 1 minutę, następnie podzielić na 3 - 4 części i kolejno rozwałkowywać każdą na cienki placek (około 2 - 3 mm), obsypując stolnicę i wałek mąką.
  • Małą szklaneczką wycinać kółka, na środek kłaść kawałek truskawki. Składać ciasto na pół i zlepiać dokładnie brzegi pierożków, układać je na stolnicy lub blacie.
  • Jak woda będzie mocno wrzała, włożyć pierwszą partię pierogów (około 15 sztuk). Po ponownym zagotowaniu zmniejszyć ogień do średniego i gotować pierożki przez około 2,5 minuty licząc od czasu wypłynięcia ich na powierzchnię wody. Wyławiać łyżką cedzakową i układać na tacy zachowując odstępy. Podawać z posłodzoną śmietaną lub z cukrem pudrem i śmietaną. Można jeść na ciepło i na zimno. Czytaj więcej w BLOGU.


Pierogi z truskawkami

Pierogi z truskawkami

Lasagne z truskawkami, na słodko ze śmietaną i cukrem pudrem

Lasagne truskawkowa:

  • Z rozwałkowanego ciasta pierogowego można też wycinać prostokąty i po ugotowaniu i osączeniu, układać je na talerzu, przekładając pokrojonymi truskawkami.
  • Lasagne polać śmietaną z cukrem i udekorować miętą.
  • Lasagne najlepiej ułożyć w wąskim i głębokim ale niewielkim talerzu jak do lasagne, gdyż płaty ciasta rozsuwają się podczas krojenia.

Zobacz również:

Knedle z truskawkami

Pierożki z wiśniami

Przepisy na pierogi:
ruskie, z mięsem, ze szpinakiem...


WIĘCEJ DAŃ Z TRUSKAWKAMI