Sernik z białą czekoladą i jagodami
Masa serowa:

1 kg zmielonego twarogu*
300 g białej czekolady
około 1/3 szklanki cukru (lub do smaku)
2 duże białka jaja
1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej
2 x 150 g jagód

Spód:

200 g ciasteczek czekoladowych
1 pełna łyżka kakao
70 g masła
50 g ciemnej czekolady* może być dowolny, np. zmielony w maszynce bardziej gęsty twaróg lub gotowy zmielony już ser sernikowy - bardziej rzadki i chudszy. W zależności od tego jakiego sera użyjemy taką konsystencję będzie miał nasz sernik. Do tego sernika użyłam gotowego zmielonego twarogu President o zawartości tłuszczu około 4%.

** najlepsze będą delikatne, sypkie i kruche ciasteczka "z dziurką", użyłam takich.

Przygotowanie:
  • Dno tortownicy o średnicy 24 cm wyłożyć krążkiem z papieru do pieczenia. Ciasteczka dokładnie pokruszyć, dodać kakao oraz masło roztopione z czekoladą, wymieszać. Masą wyłożyć dno i boki formy mocno dociskając. Wstawić do zamrażarki lub lodówki na czas przygotowania masy. Piekarnik nagrzać do 180 stopni.
  • Jagody szybko opłukać i dokładnie osuszyć na papierowych ręcznikach. Ser wymieszać łyżką z roztopioną czekoladą, cukrem, białkami i mąką ziemniaczaną. Wyłożyć na przygotowany spód, na wierzch wysypać połowę (150 g)jagód. Wstawić do nagrzanego piekarnika i od razu zmniejszyć temperaturę do 120 stopni. Piec przez 65 - 70 minut aż masa będzie zastygnięta. Sernik od razu wyjąć z piekarnika i dokładnie ostudzić a następnie schłodzić (bez przykrycia i bez obręczy). Najlepszy jest następnego dnia. Przed podaniem posypać resztą jagód. Czytaj więcej w BLOGU.