Lasagne z figami, szpinakiem i serem kozim

Wpis na blogu
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
Średnia: 3.3 (3 głosów)
3.333335
Luźno ułożone płatki ciasta makaronowego, ze świeżymi figami, szpinakiem oraz serem kozim. Zapiekane przez chwilę w piekarniku, tak aby ser się roztopił, figi nieco zmiękły, a ciasto na wierzchu zrumieniło się i stało się chrupiące. Do dzisiejszej potrawy przygotowałam własne płaty lasagne (z prostego przepisu na ciasto makaronowe). Dodatkowo wzbogaciłam je o liście oregano, które wtopiłam podczas wałkowania surowego ciasta. Dzięki temu ciasto nabrało aromatu świeżych ziół, wyglądało i smakowało bardziej "domowo". Możecie oczywiście użyć gotowych płatów lasagne. Mój mąż, odkąd spróbował domowego ciasta na lasagne, nie chce już spojrzeć na gotowe, suszone płaty :-) W podobny sposób można układać lasagne z innymi, ulubionymi składnikami: łososiem wędzonym, rukolą, podsmażonymi grzybami, serem pleśniowym, kurczakiem, dynią, sosem, itp. Traktujemy ją jak rodzaj makaronu, zastępując rurki czy świderki większymi arkuszami ciasta. Prezentuje się niezwykle elegancko i ciekawie. Jeśli składniki mamy już gotowe (usmażone czy ugotowane), nie jest nawet konieczne zapiekanie złożonej lasagne. Wszystko zależy od naszych upodobań. Jeśli mamy talerze żaroodporne, lasagne możemy od razu układać bezpośrednio w nich. Jeśli nie - używamy większej formy żaroodpornej. Figi, szpinak i ser kozi to klasyczne połączenie, które świetnie sprawdzi się w sałatkach i przekąskach. Tutaj znajdziecie więcej pomysłów na podanie FIG, między innymi desery z figami, naleśniki... oraz wiele innych :-). Warto popróbować, póki "polski sezon" w pełni i ... bardzo korzystne ceny... 0
3 3.33

Lasagne z figami, szpinakiem i serem kozim

Płatki makaronu przekładane figami, serem kozim i szpinakiem, zapiekane chwilkę w piekarniku.

Składniki

2 porcje
  • 6 płatów lasagne (o boku około 10 cm)*
  • 3 - 4 świeże figi, pokrojone na plastry
  • około 80 g sera koziego (rolady pleśniowej), pokruszonego
  • garść szpinaku (około 20 dużych liści), opłukanego i osuszonego
  • 3 - 4 łyżki orzeszków pinii, zrumienionych na suchej patelni
  • oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
  • sol morska i świeżo zmielony czarny pieprz

* można użyć gotowych (ugotowanych) lub zrobionych własnoręcznie (przepis poniżej)

Domowe lasagne**

(przepis jak na ciasto makaronowe - 300 g ciasta)

  • 250 g mąki pszennej
  • 2 nieduże jajka + 1 duże żółtko (jajka mają mieć temperaturę pokojową)
  • szczypta soli

** aby przygotować lasagne z ziołami, należy do ostatniego wałkowania ciasta dodać kilka listków ziół (natki, oregano, mięty czy bazylii): ułożyć liście na cieście, złożyć na pół i rozwałkować.

Przygotowanie

Lasagne z figami, rukolą i serem kozim
  • Nagrzać piekarnik z funkcją grilla. Ugotowane płatki lasagne oprószyć solą, pieprzem i wysmarować oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia. Przygotować dwa żaroodporne talerze (lub jedno większe naczynie żaroodporne do zapiekania).
  • Ułożyć pierwsze płatki ciasta, na wierzch położyć połowę szpinaku, fig, sera, orzeszków pinii, doprawić solą, pieprzem i skropić oliwą z oliwek. Położyć drugi płatek ciasta i wyłożyć resztę szpinaku, fig, sera, orzeszków, pozostawiając kilka do dekoracji. Położyć ostatni płat ciasta i wstawić do piekarnika.
  • Zapiekać przez kilka minut, do czasu aż ciasto będzie ładnie zrumienione (lasagne z ciasta domowego pokryje się pęcherzami). Lasagne delikatnie wyjąć z naczynia żaroodpornego i przełożyć na talerze. Posypać orzeszkami pinii i podawać z dodatkową oliwą z oliwek.
Domowe lasagne
  • Mąkę przesiać, zrobić w niej wgłębienie, wbić w środek jajka, żółtko i dodać sól. Obok postawić miseczkę z wodą do maczania dłoni. Mieszać mąkę z jajkami łącząc ze sobą składniki w kulę. Zwilżać ręce w wodzie, w celu ułatwienia łączenia się składników. Ciasto wygniatać przez 10 minut, następnie zawinąć w wilgotną ściereczkę i odłożyć na godzinę (po tym czasie ciasto odpocznie i dodatkowo zmięknie). Ciasto cienko rozwałkować (można specjalną nakładką do miksera) i pokroić na kwadraty o boku około 10 cm. Wkładać do osolonego wrzątku na około 1 minutę (mają być al dente). Odławiać łyżką cedzakową i układać jeden obok drugiego na tacy.