Placek drożdżowy z czereśniami

Wszystkie składniki ciasta drożdżowego powinny mieć temperaturę pokojową, roztopione masło - letnie a mleko - ciepłe. Mąka powinna być przesiana. Drożdże i jajka najlepiej wyjąć z lodówki na długo przed wyrabianiem ciasta, aby się ogrzały. W mieszkaniu nie powinno być przeciągów. Przy cieście drożdżowym nie jest wskazany pośpiech :-). Do tego placka potrzebna jest duża blacha, tak aby rozłożone na cieście owoce nie leżały ściśnięte koło siebie.
Placek drożdżowy. Przepis na ciasto drożdżowe z owocami.

Składniki:

500 g czereśni
4 łyżki cukru pudru + do posypania

500 g mąki pszennej
1 szklanka dobrze ciepłego mleka
40 g drożdży, w temperaturze pokojowej
100 g masła, stopionego i letniego
100 g cukru pudru
3 jajka, w temperaturze pokojowej
1/2 łyżeczki ekstraktu (aromatu) migdałowego
szczypta soli

Przygotowanie:
  • Jajka i drożdże wyjąć wcześniej z lodówki, aby się ogrzały. Czereśnie umyć, wydrylować, wymieszać z 4 łyżkami cukru pudru, a gdy puszczą sok, umieścić na sicie i odsączyć.
  • Ciepłe mleko wymieszać z 1 łyżką mąki, pokruszonymi drożdżami i 1 łyżeczką cukru pudru. Przykryć ściereczką i odstawić na około 15 minut do wyrośnięcia (drożdże muszą się mocno spienić!).
  • Jaja ubić na puszystą pianę z cukrem pudrem, dodać do przesianej mąki, wlać wyrośnięty rozczyn i ekstrakt (aromat) migdałowy, wsypać sól, dokładnie wymieszać.
  • Wyrabiać ciasto przez minimum 15 minut, następnie wgnieść roztopione i letnie masło, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia (na około 1 i 1/2 godziny).
  • Ciasto rozwałkować na cienki placek o grubości 1 cm, podsypując stolnicę mąką.
  • Wylepić nim natłuszczoną dużą blachę, formując na bokach rant. Rozłożyć (luźno) odsączone czereśnie i odstawić do wyrośnięcia na około 1 godzinę.
  • Po tym czasie wstawić placek do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec przez około 40 minut lub do czasu aż ciasto lekko się zrumieni i gdy do niego zastukamy wyda głuchy pogłos. Ostudzić w formie, posypać cukrem pudrem.

Ciasto drożdżowe z czereśniami lub wiśniami

Placek na drożdżach. Ciasto na lato

Ciasto drożdżowe. Ciasto drożdżowe z owocami