Powidła śliwkowe

Wpis na blogu
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
Średnia: 4.5 (10 głosów)
4.5
To kontynuacja (część 2) wpisów do bloga dotyczących przepisów moich rodziców (tutaj część pierwsza - Tradycyjne przepisy część 1. Jest to miejsce, do którego dodaję sprawdzone przepisy mojej mamy jak i mamy mojego męża, którymi chciałabym się z Wami podzielić. W większości są to tradycyjne i klasyczne dania oraz ciasta. Proszę, dodawajcie swoje uwagi i komentarze, dzięki którym podpowiecie też wiele innym użytkownikom. Zachęcam też do dodawania zdjęć swoich potraw. 657
10 4.5

Powidła śliwkowe

Tradycyjne powidła śliwkowe bez dodatku cukru.

Do tradycyjnych powideł śliwkowych ze śliwek węgierek nie dodaje się cukru. Smaży się je przez 3 dni, każdego dnia po ok. 1 i 1/2 godziny. Lepiej od razu przygotować powidła z większej ilości owoców, bo bardzo odparowują - z dwóch kilogramów węgierek otrzymamy około 400 g gotowych powideł (mają za to bardzo skoncentrowany smak i do podania wystarczy niewielka ilość).

Składniki

ok. 400 g

2 kg dojrzałych śliwek węgierek (dojrzałych, miękkich, mogą być "pomarszczone")

Przygotowanie

  • Śliwki umyć i usunąć pestki, można pokroić na mniejsze kawałki lub pozostawić w całości.
  • Umieścić w dużym szerokim garnku z grubym dnem i smażyć bez przykrycia przez ok. 1 i 1/2 godziny mieszając od czasu do czasu. Zdjąć z ognia i ostudzić, przykryć i odstawić w chłodne miejsce do następnego dnia.
  • Zagotować i znów smażyć przez ok. 1 i 1/2 godziny, tym razem już na nieco mniejszym ogniu i trochę częściej mieszając. Znów ostudzić, przykryć i zostawić do następnego dnia.
  • Trzeciego, ostatniego dnia gotować powidła tak jak poprzednio, tylko na bardzo małym ogniu, często mieszając i nieco krócej, przez ok. 1 godzinę, uważając aby powidła nie przywierały do dna garnka.
  • Gorące powidła nałożyć do czystych i suchych słoików (wystarczą 2 słoiczki), zakręcić pokrywką sprawdzając czy miejsce pod zakrętką jest czyste.
  • Zapasteryzować: wstawić słoiczki do garnka, zalać wodą prawie do nakrętki i zagotować na umiarkowanym ogniu. Po zagotowaniu gotować jeszcze przez ok. 10 minut (woda ma delikatnie bulgotać). Wyjąć z wody i odstawić do góry dnem do ostudzenia. Wstawić do spiżarki.
  • Powidła śliwkowe Powidła śliwkowe

Ten przepis w Waszym wykonaniuDodaj swoje zdjęcie