Krewetki z fasolką

Wpis na blogu
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
Średnia: 4.6 (11 głosów)
4.636365
Danie tak pyszne, że dech zapiera i ściska w przełyku. Intensywne, gęste, pełne aromatów i zdecydowane w smaku. Kolejne danie z książki kucharskiej słynnego Włocha - Giorgio Locatelli (poprzednie: Risotto di zucca). To właśnie tego dania miałam okazję spróbować z ręki samego szefa kuchni, w prowadzonej przez niego restauracji. Gamberi e borlotti, czyli Krewetki z fasolką w gęstym pomidorowym sosie z chilli, czosnkiem i natką pietruszki. Nie spodziewałam się, że krewetki tak dobrze będę smakować z fasolką. Tak naprawdę można to danie przygotować bardzo szybko, np. używając fasolki z puszki. Najpierw podsmażyć krewetki, później dodać ugotowaną fasolkę i resztę składników. Można też pokusić się o ugotowanie świeżej lub suszonej fasoli w bulionie lub jeszcze lepiej w wodzie z dodatkiem czosnku, oliwy z oliwek, selera naciowego oraz szałwii (tak jak stanowił oryginalny przepis) - to dopiero jest smak! Gęsty wywar z fasolki (lub zalewę z puszki) dodatkowo wykorzystuje się do zagęszczenia pomidorowego sosu. W oryginalnym przepisie wykorzystuje się włoską odmianę fasoli - borlotti o brązowo nakrapianej barwie. Jest słodkawa, ale niestety z gorzkawym posmakiem. Miałam taką fasolkę (małe ziarna) w puszce. Duże ziarna tej odmiany są składnikiem wielu włoskich potraw, np. zupy Minestrone. Z włoskich smaczków, które zdradza autor przepisu to sposób na krewetki. W oryginalnym przepisie świeże krewetki obiera się z pancerzy, ale pozostawia głowy, które nadają dodatkowy aromat potrawie i wzbogacają smak sosu. Smażąc krewetki proponuje się dociskać ich głowy do patelni aby uwolnić soki. 0
11 4.64

Krewetki z fasolką

Gamberi e berlotti

Składniki

2 porcje
  • 12 surowych krewetek (szarych), obranych z pancerzy (mogą być z głowami), ewentualnie krewetek ugotowanych (różowych)
  • 1 szklanka ugotowanej fasolki (świeżej lub suszonej), ewentualnie fasolki z puszki, wraz z częścią gęstej zalewy
  • 2 ząbki czosnku, pokrojone w cienkie plasterki
  • 2 łyżki oliwy
  • 1 łyżeczka drobno posiekanej papryczki chilli
  • 1/4 szklanki białego wina
  • 3 łyżki passaty pomidorowej (puree z pomidorów) lub pomidorów z puszki
  • 2 łyżki posiekanej natki pietruszki + do posypania po daniu
Do serwowania:
  • 1/2 ząbka świeżego czosnku drobno posiekanego w kosteczkę, oliwa extra virgine, pieczywo

Przygotowanie

  • Krewetki umyć, osuszyć, oprószyć solą oraz pieprzem. Na patelni rozgrzać 2 łyżki oliwy, delikatnie zrumienić czosnek i papryczkę chilli, uważając aby ich nie przypalić. Dodać krewetki i smażyć przez około 1,5 minuty, aż zmienią kolor z szarego na różowy (krewetki ugotowane, różowe wystarczy tylko przez chwilę podgrzać). Jeśli smażymy krewetki z głowami, można je docisnąć do patelni, aby uwolnić soki.
  • Na patelnię wlać wino i chwilę razem pogotować. Wyjąć krewetki na talerzyk i trzymać w cieple. Na patelnię włożyć ugotowaną fasolkę wraz z gęstą zalewą, doprawić solą oraz pieprzem, gotować przez pół minuty. Następnie dodać passatę i natkę pietruszki, doprawić ewentualnie szczyptą cukru. Pogotować 1/2 minuty, widelcem rozgnieść część fasolek, uzyskując odpowiednio gęstą konsystencję sosu.
  • Włożyć krewetki na patelnię, wymieszać i razem podgrzać. Doprawić solą oraz pieprzem. Rozłożyć na talerze, posypać posiekanym świeżym czosnkiem oraz dodatkową natką pietruszki, polać oliwą extra vergine. Podawać z pieczywem.
  • Krewetki z fasolką

Przypisy

Na podstawie przepisu Gamberi e borlotti (Prawns with fresh borlotti beans), z książki Made in Italy: Food & Stories Giorgio Locatelli.