Pomidorówka

Składniki:

ćwiartka kurczaka
2 litry wody
1/2 łyżeczki soli
włoszczyzna (marchewka, pietruszka, kawałeczek pora, plasterek selera)
500 ml domowego przecieru pomidorowego*
100-200 ml śmietany**
szczypta zmielonego pieprzu

* jeśli mamy kupiony gotowy przecier pomidorowy lub passatę z kartonika lub butelki, dajemy go mniej (około 250 - 350 ml), gdyż taki jest bardziej intensywny niż domowy. Możemy też dodać około 90 g koncentratu pomidorowego. Ilość pomidorów najlepiej dodawać do smaku, niektóre mogą być bardziej kwaśne.

** dodajemy słodką śmietankę 30% (niweluje kwasowość pomidorów). Jeśli użyte pomidory nie są kwaśne, możemy użyć kwaśnej śmietany 18%.


do podania:

ugotowany biały ryż lub makaron
posiekana zielona pietruszka lub koperek


Przygotowanie:
  • Mięso opłukać pod bieżącą chłodną wodą, włożyć do garnka, dodać szczyptę soli, zalać zimną wodą i moczyć przez około 15 minut.
  • Następnie wylać wodę z moczenia kurczaka, dodać czystą zimną wodę (2 litry), posolić i zagotować na większym ogniu. W międzyczasie zdejmować łyżką cedzakową wytrącone na powierzchni "szumowiny". Zmniejszyć ogień do minimum i gotować na małym ogniu przez około 1/2 godziny.
  • Dodać obraną i opłukaną włoszczyznę i gotować przez następne 20 minut.
  • Wyjąć mięso z wywaru, dodać przecier, zagotować. Najlepiej dodać na początek mniej przecieru, zawsze można go później dodać po spróbowaniu zupy, chodzi o to aby zupa nie była za kwaśna. Zmniejszyć ogień i stopniowo dodawać śmietanę, na początek dodać połowę jej ilości aby zupa nie była za biała, za bardzo śmietanowa. Aby uniknąć zwarzenia zupy, najlepiej wcześniej wymieszać ją w oddzielnym naczyniu (np. kubku) z kilkoma łyżkami zimnej wody a następnie ze stopniowo dodawanym gorącym wywarem (około 1/3 szklanki).  
  • Całość doprowadzić do wrzenia, ciągle mieszając. Doprawić do smaku pieprzem.
  • Podawać z ryżem lub makaronem. Porcje zupy posypywać zieloną pietruszką bądź koperkiem. Czytaj więcej w BLOGU.