Barszcz czerwony

Wpis na blogu
Przepyszny, klarowny, intensywny w smaku. Dodałam kwasu buraczkowego wg sugestii. A buraki z niego wykorzystałam do obiadu - starłam i dodałam łyżeczkę chrzanu.
Zrobiłam barszcz czerwony z tego przepisu na imprezę na 15 osób... Wyszedł świetny, zniknął momentalnie.
Wspaniały! Zrobił furorę na tle "starych", czyli dobrze znanych domownikom barszczyków czerwonych. DZIĘKUJĘ!
Mój pierwszy barszcz, dzięki temu przepisowi przepyszny i udany! Buraki upieczone w piekarniku dały mu piękny kolor i smak.
Pierwszy raz w życiu robiłam barszcz. Jak się okazało był najlepszym jaki kiedykolwiek moi bliscy jedli, także dziękuję za przepis ;)
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
Średnia: 4.7 (85 głosów)
4.682355
Aromatyczny, esencjonalny i bardzo mocno czerwony :-) Świetnie smakuje w zimowe i chłodne dni. Idealny jako "lekarstwo" w sezonie karnawałowym ;-) Sprawdzi się również podczas przeziębienia i osłabionej odporności. Przeczytajcie przepis i porównajcie go ze swoim. Czy Wy też tak robicie barszcz? Tym, którzy jeszcze nie próbowali, polecam ugotować barszczyk od razu z podwójnej porcji :-) 0
85 4.68

Barszcz czerwony

Przepis na klasyczny barszcz czerwony - czysty. Przygotowywanie barszczu należy rozpocząć minimum jeden dzień wcześniej. Ugotowany barszcz wraz z burakami zostawiamy na noc, aby "przeszedł" smakiem.

Składniki

4 porcje
  • 2 kg buraków, ugotowanych (zobacz wskazówki)
  • 2,5 litra bulionu jarzynowego lub mięsnego (zobacz wskazówki)
  • 1 średnia cebula, posiekana i podsmażona na 1 łyżce masła
  • 1 listek laurowy, 3 - 4 ziela angielskie, parę ziarenek czarnego pieprzu
  • 1 łyżka octu lub 2 łyżki octu balsamicznego

Przygotowanie

  • Do wrzącego, czystego (przecedzonego) bulionu włożyć ugotowane, obrane i pokrojone na plastry (lub większe kawałki) buraki. Gotować na małym ogniu tylko przez około 10 - 15 minut. Na 5 minut przed końcem gotowania dodać liść laurowy, ziele angielskie, czarny pieprz oraz podsmażoną cebulkę. Odstawić z ognia i zostawić na całą noc lub minimum 6 godzin.
  • Barszcz doprowadzić prawie do zagotowania (od tego momentu barszczu nie można już całkowicie zagotować, bo zacznie zmieniać kolor na ciemniejszy). Odstawić z ognia, dodać ocet i przecedzić. Doprawić ewentualnie solą i pieprzem (ostrożnie!).

Wskazówki

Dwa sposoby przygotowania buraków
  • Buraki wyszorować i gotować w całości w wodzie, aż będą miękkie, przez około 1,5 godziny. Albo drugi sposób:
  • Wyszorowane buraki ze skórką zawinąć w kawałki folii aluminiowej, ułożyć na blaszce do pieczenia i piec w piekarniku nagrzanym do 190 stopni C przez około 1 i 1/2 godziny lub do czasu aż będą miękkie.
Przepis na bulion mięsno - jarzynowy
  • Do garnka wlać 2,5 litra zimnej wody, włożyć 300 g mięsa (np. końcówka żeberek bez kości lub innego mięsa). Zagotować, zszumować, zmniejszyć ogień, dodać około 1/2 łyżeczki soli i gotować pod przykryciem do miękkości przez 40 minut. Dodać obraną marchewkę i pietruszkę, 2 ząbki czosnku i 3 - 4 kawałeczki suszonych grzybków. Gotować przez 20 minut.
  • Bulion można przygotować wcześniej, przecedzić przed dodaniem buraków. Mięso i warzywa z bulionu można wykorzystać do sporządzenia pasztecików lub uszek do barszczu. Wystarczy zmielić mięso razem z warzywami i podsmażoną cebulką, doprawić solą, pieprzem i dodać odrobinę bułki tartej w razie potrzeby. Można też dodać ugotowane suszone grzybki.
  • Barszcz czerwony Barszcz czerwony

Ten przepis w Waszym wykonaniuDodaj swoje zdjęcie