Masa makowa

Składniki, na około 1,5 kg masy:

500 g maku (4 szklanki, każda po 125 g)
100 g masła
1 szklanka miodu

Orzechy i bakalie (przykładowe):


200 g rodzynek królewskich lub sułtańskich
100 g orzechów włoskich
50 g migdałów bez skórek
100 g suszonych moreli
100 g suszonych śliwek
100 g skórki pomarańczowej smażonej w cukrze (kandyzowanej)
Aromaty i dodatki smakowe (przykładowe):

sok z 1 cytryny lub limonki
skórka starta z 1 pomarańczy
1,5 łyżki ekstraktu migdałowego (lub likieru Amaretto)
po 2 łyżki: likieru pomarańczowego, brandy, rumu

1 szklanka = 250 ml

Przygotowanie:
  • Mak wsypać do dużego garnka, zalać gorącą wodą (kilka centymetrów ponad poziom maku) i zagotować. Gotować przez 30 minut, od czasu do czasu mieszając. Odcedzić na sicie (pozostawić do odsączenia na około 15 - 30 minut). Mak zmielić dwukrotnie w maszynce do mięsa przez najdrobniejsze sitko, tzw. makowe.
  • Rodzynki królewskie przekroić na połówki (sułtańskie należy wcześniej moczyć przez 10 minut w gorącej wodzie), orzechy i migdały posiekać, morele i śliwki pokroić w kosteczkę. Wszystko razem wymieszać ze smażoną w cukrze skórką pomarańczową.
  • Roztopić masło z miodem i delikatnie podgrzać. Dodać mieszankę orzechów oraz bakalii, wymieszać i podgrzewać jeszcze przez około 1 - 2 minuty, mieszając. Przełożyć do naczynia z makiem, dodać aromaty: sok z cytryny lub limonki, skórkę startą z pomarańczy, ekstrakt migdałowy, likier pomarańczowy, brandy i rum. Dokładnie wymieszać, spróbować (dla chętnych - można dosłodzić cukrem). Przechowywać w lodówce, ale przed użyciem doprowadzić do temperatury pokojowej.

Masa makowa według podanego przepisu nie zawiera cukru, słodzona jest miodem. Jest też dość bogata w dodatki: orzechy, rodzynki i bakalie. Możemy dopasować ich ilość do danego wypieku i dosłodzić masę cukrem. Czytaj więcej w BLOGU.


masa makowa