Pieczony karczek

Mięso należy wcześniej odpowiednio zamarynować w przyprawach, pieczemy dopiero po 2 - 3 dniach.
Można piec mniejszą ilość mięsa, odpowiednio krócej, np. 1 kg karczku pieczemy przez 1 godzinę (czyli każde dodatkowe 100 g mięsa pieczemy dodatkowo 6 minut, każdy dodatkowy kilogram przez 60 minut).

Składniki:

2 kg karczku (karkówki)
3 ząbki czosnku
około 2 łyżki soli, 1 łyżeczka zmielonego pieprzu
przyprawy: po 1 łyżeczce suszonego tymianku, majeranku i oregano
oraz: 4 goździki, 3 liście laurowe, 3 ziela angielskie
4 łyżki roztopionego masła lub oliwy
1/2 szklanki gorącej wody lub białego wina
opcjonalnie: cząstki 2 pomarańczy razem ze skórką lub jabłkaPrzygotowanie:
  • Mięso opłukać i osuszyć. Czosnek przepuścić przez praskę, wymieszać z solą, pieprzem, przyprawami. Mieszanką natrzeć mięso i wysmarować 2 łyżkami roztopionego masła lub oliwy. Mięso włożyć do garnka z pokrywą lub naczynia do pieczenia, pod spód i na wierzch układając goździki, liście i ziela angielskie. Przykryć i wstawić do lodówki na całą noc.
  • Rano patyczkiem lub szpikulcem podziurkować mięso i powygniatać, natrzeć ze wszystkich stron. Powtórzyć jeszcze wieczorem tego samego dnia.
  • W kolejnym dniu upiec. Wysmarować mięso pozostałym masłem lub oliwą. Piekarnika nagrzać do maksymalnej temperatury (około 250 stopni C).
  • Do naczynia z mięsem wlać 1/2 szklanki gorącej wody lub wina, obłożyć owocami jeśli używamy. Wstawić do piekarnika i piec przez 20 minut pod przykryciem. Następnie zmniejszyć temperaturę do 200 stopni C i piec przez 1 godzinę i 45 minut. W połowie pieczenia mięso przewrócić. Pieczemy cały czas pod przykryciem.
  • Po upieczeniu nie otwierać naczynia z mięsem tylko odstawić do całkowitego ostudzenia i wchłonięcia soków przez mięso. Czytaj więcej w BLOGU.


Pieczony karczek