Perliczka

pieczona w soku pomarańczowym i miodzie
Składniki, 6 porcji:

2 perliczki (sprawione, bez podrobów), ok. 1-1,2 kg każda
sól i pieprz
2 gwiazdki anyżu (można pominąć jeśli nie lubimy)
1/2 pomarańczy

200 ml soku pomarańczowego
1 łyżka startego korzenia imbiru

3 łyżki masła
2 łyżki miodu
1 łyżka oliwy extra vergine
2 łyżki sosu sojowego jasnego
1/2 łyżeczki ostrej papryki w proszkuDo podania, np.:

sałata rzymska
sos winegret
125 g chudego boczku
2 pomarańcze, obrane ze skóry i błonekPrzykładowe dodatki: ziemniaki pieczone w mundurkach, ziemniaki pieczone z rozmarynem i cytryną, ziemniaki w papilotach z tymiankiem

Przygotowanie:
  • Piekarnik rozgrzać do 190 st. C. Perliczki umyć pod bieżącą wodą i obkroić z nadmiaru skóry wokół otworu tuszy i z grzbietu (należy uważać aby nie wyciąć skóry na piersi). Posolić i posypać zmielonym pieprzem. Do środka każdej perliczki włożyć po cząstce pomarańczy (ze skórką) i gwiazdce anyżu.
  • Perliczki włożyć (grzbietem do góry) do dużej brytfanny. Na dno brytfanny wlać sok pomarańczowy wymieszany z imbirem. Wierzch perliczek przykryć folią aluminiową (błyszczącą stroną do dołu). Wstawić do piekarnika i piec przez 45 minut.
  • W międzyczasie przygotować glazurę: w miseczce rozpuścić masło, dodać miód, oliwę oraz sos sojowy i ostrą paprykę. Wszystko starannie wymieszać.
  • Po upływie 45 minut otworzyć piekarnik, zdjąć folię i posmarować grzbiet perliczek częścią przygotowanej glazury. Piec kolejne 45 minut (już bez przykrycia). W tym czasie perliczkę kilkakrotnie smarować glazurą i polewać sosem z dna brytfanny. Na tym etapie trzeba pilnować aby skóra się nie przypaliła. Zapobiegnie temu częste polewanie oraz — mniej więcej w połowie czasu pieczenia — obrócenie perliczki na drugą stronę.
  • Upieczone perliczki należy wyjąć z piekarnika i odstawić na 10 minut przed porcjowaniem i podaniem. Pozostały w brytfannie sos można przelać do garnka, zredukować (mieszając i gotując 10 minut na większym ogniu) i podać razem z upieczonym mięsem.
  • Podawać z sałatą rzymską polaną winegretem, posypaną drobno posiekanym oraz podsmażonym boczkiem, a także z cząstkami świeżej pomarańczy. Czytaj więcej w BLOGU.


Pieczona perliczka