Placek z kruszonką
Drożdżowe ciasto z kruchą, słodką posypką. Smak mojego dzieciństwa.
Taki placek piekła często moja mama. Sama bardzo go lubiła. Mi najbardziej smakowała kruszonka - słodkie grudki ciasta, posypane obficie cukrem pudrem. Placek do herbaty lub mleka i do torebki z drugim śniadaniem dla dziecka.

Placek z kruszonką. Drożdżowe ciasto z kruchą, złodką posypką.

Rozczyn:
30 g świeżych drożdży
10 g cukru
1/2 szklanki ciepłego mleka
1 łyżka mąki
Ciasto:
3 żółtka jaj + 1 białko
75 g cukru
400 g mąki
około 1/3 - 1/2 szklanki ciepłego mleka
100 g stopionego masła
Kruszonka:
50 g stopionego masła
50 g cukru pudru
100 g mąkiWykonanie:

  • Przygotowuję rozczyn: drożdże skruszam do dużego kubka, dodaję cukier, mleko, mąkę. Mieszam i zostawiam do wyrośnięcia.
  • Żółtka ucieram z cukrem i dodaję do przesianej mąki, dodaję wyrośnięty rozczyn i tyle ciepłego mleka aby ciasto miało odpowiednią konsystencję, zagniatam ciasto. Gdy składniki połączą się, dodaję stopione masło, dobrze wyrabiam (15 minut), przykrywam ściereczką i odstawiam do wyrośnięcia (około 1,5 - 2 godziny).
  • Gdy ciasto podwoi objętość wkładam je do blaszki posmarowanej olejem. Powierzchnię smaruję roztrzepanym białkiem i posypuję kruszonką: masło roztapiam na patelni, dodaję cukier a następnie mąkę. Zdejmuję z ognia i przez chwilę mieszam drewnianą łyżką aż składniki połączą się w okruchy.
  • Ciasto odstawiam do wyrośnięcia na około 30 minut, następnie wstawiam do nagrzanego piekarnika i piekę przez około 40 - 45 minut, na złoty kolor. Posypuję cukrem pudrem.
  • Uwaga: można też tak: Po posypaniu ciasta kruszonką wstawiam je od razu do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę przy otwartych drzwiczkach przez 20 minut, następnie zamykam piekarnik i piekę przez kolejne 40 minut przy zamkniętym piekarniku.


Tradycyjne polskie ciasto drożdżowe. Klasyczne wypieki drożdżowe. Przepis na ciasto drożdżowe.
Zobacz:
Najlepszy placek drożdżowy z kruszonką i truskawkami:

INNE DROŻDŻOWE WYPIEKI