Pączki
Z tego przepisu pączki smaży zawsze moja mama. Są to klasyczne pączki z idealnie dobranymi proporcjami składników. Pachnące wanilią. Najlepsze zaraz po usmażeniu. Przepis pochodzi z "Poradnika Gospodyni". W oryginalnym przepisie pączki posypuje się cukrem pudrem (80 g), zmieszanym z cukrem wanilinowym. Ja swoje polałam lukrem ze smażoną skórką pomarańczy.

UWAGA: Zobacz też
nowszy przepis na pączki razem z filmem instruktażowym.

Przepis na pączki.

Składniki (8 szt):

25 g świeżych drożdży
1/2 szklanki ciepłego mleka
1 łyżeczka cukru
2 żółtka
1 jajko
4 łyżki cukru wanilinowego
275 g mąki
1 łyżeczka soli
35 g masła
olej do smażenia

  • Przygotowuję rozczyn: drożdże skruszam do dużego kubka, dodaję 2 łyżki mąki, 1 łyżeczkę cukru i 1/4 szklanki ciepłego mleka. Mieszam i zostawiam do wyrośnięcia na 15 - 20 minut.
  • Jajko i żółtka ucieram z cukrem waniliowym.
  • Mąkę przesiewam do dużej miski i mieszam z solą. Do mąki dodaję wyrośnięty rozczyn oraz resztę ciepłego mleka. Mieszam, na koniec dodając ubite jajka. Wyrabiam przez 15 minut, dodaję stopione masło i wyrabiam jeszcze przez kolejne 5 minut. Przykryte ściereczką ciasto odstawiam do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.
  • Gdy ciasto podwoi swoją objętość (po około 2 godzinach) wałkuję go na gruby placek (można podsypać lekko mąką). Z ciasta wycinam krążki szklanką i odkładam do wyrośnięcia na około 1 godzinę.
  • Podrośnięte pączki odwracam wierzchem na spód, a gdy wyrosną, (po około 1/2 godzinie) smażę w rozgrzanym oleju. Przez pierwszą minutę smażę pączki pod przykryciem później pączki przewracam na drugą stronę i smażę kolejną minutę bez przykrycia. Wyjmuję na ręcznik papierowy.
  • Polewam lukrem zmieszanym ze skórką pomarańczową lub tylko posypuję dużą ilością cukru pudru zmieszanego z cukrem waniliowym.


Pączki - przepis i zdjęcia. Najlepsze, klasyczne pączki. Tradycyjne polskie pączki.

Wykończenie:
  • 3 łyżki smażonej w cukrze skórki pomarańczowej
  • lukier: 1 filiżanka cukru pudru rozpuszczona w 1-2 łyżkach wody, w rondelku trzymanym na małym ogniu
  • lub cukier puder do posypania
Pączki z lukrem i skórką pomarańczową.

Uwagi mojej mamy odnośnie pączków:

Tak jak przy każdym cieście drożdżowym, tak i w przypadku pączków, w kuchni musi być ciepło, drożdże nie lubią przeciągów.

Wszystkie składniki na pączki muszą mieć temperaturę pokojową, nie mogą być wyjęte prosto z lodówki.

Należy uzyskać odpowiednią temperaturę oleju, musi być dobrze rozgrzany. Można to sprawdzić, wrzucając do niego odrobinę ciasta, i jak "wyskoczy", będzie "skwierczał" to znaczy, że można smażyć pączki.

Aby przygotować pączki z nadzieniem z konfitury należy rozwałkować połowę ciasta na grubość 1 cm, wykrawać szklanką kółka, wkładać do środka po łyżeczce konfitury, kłaść drugi krążek i zlepiać brzegi, formując w dłoni kulkę
Pączki z cukrem pudrem. Pączki nadziewane konfiturą. Pączki z dżemem lub marmoladą.

Przepis na pączki ze zdjęciami.