Ciasto drożdżowe z truskawkami i kruszonką

Inne opcje: Ciasto drożdżowe można przygotować z dowolnymi owocami lub zupełnie bez nich. Można pominąć też kruszonkę lub dodać do ciasta (razem z mąką) dowolne bakalie.

Jak piekłam:

temperatura pieczenia to 180 stopni (początkowo przy otwartych drzwiczkach piekarnika, następnie przy zamkniętych),
piekarnik ustawiony był na opcje grzania góra i dół, bez termoobiegu,
ciasto ustawiłam raczej w dolnej części piekarnika (na półce niżej niż w połowie piekarnika), na metalowej kratce (nie na blaszce).
tortownica miała 26 cm średnicy (może być jeszcze większa)

Składniki:

1 szklanka mleka
1 szklanka cukru
1 kostka masła lub margaryny
4 jajka
50 g świeżych drożdży
4 szklanki mąki pszennej (najlepiej do wypieków, tortowej)

Kruszonka:
100 g mąki
50 g masła
60 g cukru

Owoce: np. truskawki (około 1/2 kg)
cukier puder


Przygotowanie:
  • Mleko, cukier i masło podgrzewać, aż cukier i masło się rozpuszczą. Do ostudzonej masy wbić jajka i lekko ubić. Dodać rozkruszone drożdże i wymieszać. Przykryć ściereczką i odstawić na minimum 6 godzin a najlepiej na całą noc.
  • Po tym czasie dodać przesianą mąkę i dokładnie wyrobić (mieszadłem miksera lub ręką). Ciasto wyrabiać przez około 15 minut lub do czasu aż będzie gładkie, elastyczne i będzie odchodziło od ręki (nie będzie się do niej kleiło). Nie ma potrzeby dosypywania większej ilości mąki.
  • Okrągłą formę o średnicy minimum 26 cm wysmarować olejem. Piekarnik nagrzać do 180 stopni i przygotować kruszonkę: na małym ogniu na patelni roztopić masło, dodać cukier a po chwili mąkę, odstawić z ognia, wymieszać drewnianą łyżką, ostudzić.
  • Ciasto włożyć do formy, (można porwać je na 5 części i ułożyć jedną obok drugiej, w ten sposób placek będzie nieco przypominał kwiat).
  • Ułożyć pokrojone owoce, następnie posypać kruszoną. Wstawić do nagrzanego piekarnika na 20 minut przy otwartych drzwiczkach (ciasto wówczas urośnie), następnie zamknąć piekarnik i piec jeszcze przez około 35 - 40 minut na złoty kolor. Ostudzić w formie. Posypać cukrem pudrem. Czytaj więcej w BLOGU.