Cebularze
Najlepsze cebularze lubelskie z ciasta drożdżowego z cebulką i makiem.

Złocisty kolor, gruba i chrupiąca skórka oraz wspaniały zapach to cechy wyróżniające właśnie te cebularze. Najsmaczniejsze - jeszcze ciepłe, wyjęte prosto z piekarnika i posmarowane masłem.

Składniki, 14 cebularzy:
Cebularze - przepis. Tradycyjna receptura, najlepsze cebularze lubelskie

Ciasto:

50 g świeżych drożdży lub 25 g suchych drożdży instant
1 łyżka cukru
500 g mąki
1 szklanka ciepłego mleka
1 jajko
2 łyżeczki soli
60 g masła

Cebula z makiem:

2 duże cebule
3 łyżki maku
1 łyżeczka soli
2 łyżki oleju

Przygotowanie:
  • Jeśli mamy czas cebulę najlepiej jest przygotować na dzień lub dwa dni przed pieczeniem cebularzy. Cebulę należy pokroić w grubą kostkę, obgotować przez 1 - 2 minuty we wrzątku i odcedzić. Gorącą wymieszać z makiem, solą i olejem. Szybko przełożyć do słoika, szczelnie zamknąć, a po ostygnięciu wstawić do lodówki.
  • Świeże drożdże wymieszać z cukrem, 2 łyżkami mąki i częścią ciepłego mleka. Pozostawić do wyrośnięcia. Drożdże instant wymieszać od razu z mąką.
  • Rozpuścić masło z resztą mleka. Wyrośnięty rozczyn wraz z ciepłym mlekiem i masłem dodać do mąki z solą. Jajko roztrzepać widelcem i dodać do pozostałych składników, zostawiając 1 łyżkę na posmarowanie brzegów cebularzy.
  • Wyrobić ciasto (10 - 15 minut), tak aby odstawało od ręki, w razie potrzeby dodać trochę mąki. Pozostawić do wyrośnięcia (60 - 90 minut).
  • Ciasto podzielić na 14 części. Każdą część rozwałkować na placek, ułożyć na cienko wysmarowanej olejem blasze do pieczenia. Brzegi placków posmarować odłożonym jajkiem. Rozłożyć cebulę z makiem. Zostawić do wyrośnięcia (30 - 60 minut). Piec przez 20 - 25 minut w 185 stopniach C na złoty kolor. Zaraz podawać z masłem.


Najlepszy przepis na cebularze, drożdżowe bułki z cebulą i makiem. Produkt regionalny z lubelszczyzny.


Uwagi:
  • Cebulę można też przygotować w trakcie wyrastania ciasta. Pokroić w kostkę, podsmażyć na oleju aż do uzyskania złotego koloru. Wymieszać z makiem, doprawić solą.
  • Przepis na cebularze lubelskie podobno pochodzi od jednej z piekarni lubelskich, szczycącej się długą tradycją w wypiekaniu cebularzy. Zamieszczony jest na stronie: www.restauratorzylubelscy