Stek klasyczny z polędwicy wołowej
Filet z wołowiny smażony na patelni, przyprawiony solą i dużą ilością świeżo zmielonego czarnego pieprzu. Podawany z mash ziemniaczanym (puree) oraz grillowaną kukurydzą.

Przepis na steka wołowego. Najlepsze steki wołowe, filety z wołowiny

Składniki, 1 porcja:

1 filet z polędwicy wołowej, 150 g
sól i świeżo zmielony czarny pieprz
2 łyżki oleju słonecznikowego
1 łyżka masła

Dodatki:

1 duży ziemniak
2 łyżki śmietany 18%
2 łyżki masła
1/2 kukurydzy
sól, biały oraz czarny pieprz
Wykonanie:
  • Filet z wołowiny wyjąć z lodówki na godzinę przed smażeniem. Obsypać solą oraz pieprzem, wysmarować olejem. Włożyć na dobrze rozgrzaną patelnię z grubym dnem i smażyć filet przez 4 minuty z jednej strony, przewrócić na drugą stronę i smażyć przez kolejne 4 minuty, aby uzyskać średnio wysmażony stek (różowe mięso w środku). Aby mięso było dobrze wysmażone, steka smażyć po 5 minut z każdej strony.
  • Filet zdjąć z patelni, ułożyć na talerzu, przykryć folią aluminiową i odczekać 4 minuty przed pokrojeniem i podaniem. Na 1 minutę przed podaniem, na steku ułożyć 1 łyżkę masła. Podawać np. z puree ziemniaczanym i grillowaną kukurydzą.
Przepis na najlepszego steka, jak smażyć i przygotować steka. Steki - przepisy. Filety z wołowiny smażone na patelni

Stek z patelni, sposób smażenia. Jak podawać. Steki na zdjęciach

Dodatki przygotować przed smażeniem steka:

Ziemniaka obrać i ugotować. Jeszcze gorącego dokładnie rozgnieść praską do ziemniaków, doprawić solą, białym pieprzem, dodać 2 łyżki śmietany i 1 łyżkę masła. Ponownie rozgnieść na gładkie puree.

Kukurydzę gotować w osolonej wodzie przez 5 minut. Przekroić na 2 części, wbić kawałek drewnianego szaszłyka w każdą połówkę, posypać solą oraz czarnym pieprzem, wysmarować 1 łyżką masła i włożyć na 3 minuty pod rozgrzany grill w piekarniku, lub też zgrillować na patelni grillowej.