Trufle czekoladowe

Składniki, około 20 sztuk:


100 g miękkiego masła
100 g dobrej gorzkiej czekolady o zawartości kakao ok. 70%
50 g mlecznej czekolady
100 g cukru pudru

gorzkie kakao do obtoczenia


Przygotowanie:
  • Masło pokroić w małą kosteczkę. Czekoladę gorzką i mleczną połamać na kosteczki i roztopić.* Masło utrzeć mikserem razem z cukrem pudrem (około 7 minut). Stopniowo dodawać po łyżce czekoladę (ostudzoną, letnią) cały czas miksując (w sumie nie dłużej niż 1 minutę). Wstawić do lodówki na około 1 - 2 godziny, do czasu aż masa zgęstnieje, na tyle aby można ją było formować.
  • Nabierać łyżeczką gęstą masę i formować kulki (póki masa nie jest jeszcze bardzo twarda kulki mogą być niezgrabne i poszarpane). Ułożyć je na talerzu i wstawić do lodówki do stężenia (na około 1 godzinę). Wygładzić powierzchnię twardych trufli i posypać kakao (przez sitko). Gotowe trufle należy przechowywać w lodówce. Wersja trufli z dodatkami, czytaj poniżej.
  • Jeśli mamy silikonową foremkę na lód lub inną foremkę na trufle, np. w kształcie serduszek, możemy jej tutaj użyć. Wgłębienia oprószamy kakao, wypełniamy gęstniejącą masą i dokładnie ugniatamy. Wstawiamy do lodówki do całkowitego zgęstnienia. Następnie wyjmujemy trufle z foremki (tak jak wyciskamy lód) i obtaczamy w kakao.

* np. w kąpieli wodnej: połamaną na kosteczki czekoladę włożyć do miski (np. metalowej). Miskę postawić (zawiesić) na garnku z lekko gotującą się niewielką ilością wody (około 1 szklanki). Dno miski z czekoladą nie może dotykać do wody. Mieszając od czasu do czasu roztopić czekoladę, po roztopieniu zdjąć miskę z garnka. Uważać aby do czekolady nie dostała się nawet najmniejsza ilość wody.


Dodatki smakowe, opcjonalne:

do środka trufli: 2 łyżki wiśniówki lub porto, 1 łyżeczka cynamonu w proszku, szczypta (lub więcej) chili w proszku
do posypania po wierzchu: kakao z dodatkiem cynamonu

Dodajemy je do masła utartego z cukrem pudrem, miksujemy i dalej postępujemy jak w przepisie powyżej, czyli dodajemy czekoladę.

Czytaj więcej w BLOGU.