Mazurek różany
z płatkami migdałów. Udekorowany płatkami róży. Na idealnym spodzie znanym z mazurka dekadenckiego i pomarańczowego.

Spód można upiec wcześniej, masę różaną najlepiej zrobić i rozsmarować w dniu podania.
Jeśli lubimy mniej słodkie wypieki możemy dać mniej cukru do spodu i zmniejszyć ilość konfitury różanej (jest bardzo słodka).
Spód (mazurek) będzie sztywniejszy jeśli wstawimy go do lodówki.

Składniki:

Ciasto kruche:

170 g mąki pszennej
80 g mąki ziemniaczanej
50 g cukru
150 g zimnego masła
1 jajko

Krem różany:
200 g konfitury z płatków róży (np. takiej), lub mniej do smaku
250 g serka mascarpone (najlepiej oryginalnego, włoskiego)
Dodatki
100 g płatków migdałów, lekko zrumienionych na suchej patelni
2 świeże róże (same płatki)


Blaszka o wymiarach 23 cm x 38 cm lub 26 x 33 cm, lub inna o podobnej powierzchni, minimum 20 x 30 cm.

Przygotowanie:
  • Ciasto kruche: Do miski przesiać mąkę pszenną i ziemniaczaną. Dodać cukier i pokrojone na kawałki masło. Rozetrzeć palcami masło z mąką aż powstanie drobna kruszonka, następnie dodać jajko i szybko zagnieść ciasto łącząc wszystkie składniki w jednolitą kulę. Zawinąć w folię i włożyć do lodówki na godzinę.
  • Ciasto rozwałkować podsypując wałek i blat mąką lub wkładając ciasto pomiędzy dwa arkusze papieru do pieczenia - razem z papierem przenieść do formy. W razie potrzeby ugnieść ciasto palcami w formie i wylepić nim brakujące miejsca (ciasto może się porwać). Spód podziurkować i wstawić do lodówki na czas nagrzania piekarnika lub na około pół godziny. Piekarnik nagrzać do 160 stopni. Wstawić blaszkę z ciastem i piec przez około 35 - 40 minut na lekko złoty kolor, ostudzić w formie. Dokładnie ostudzić. Należy uważać, bo spód będzie delikatny i kruchy.
  • W dniu podania mazurek posmarować kremem różanym: wymieszać konfiturę różaną z serkiem mascarpone i rozsmarować na spodzie. Posypać płatkami migdałów i udekorować płatkami róży. Trzymać w chłodnym miejscu. Czytaj więcej w BLOGU.