Mazurek cytrynowy

z kremem cytrynowym, z gotowaną w cukrze cytryną i pokruszoną bezą


Uwaga: Proponuję skorzystać z najnowszego przepisu na kruchy spód do mazurka.Mazurek cytrynowy

Składniki:

Kruchy spód ucierany:

150 g miękkiego masła
70 g miałkiego (drobnego) cukru do wypieków lub 60 g cukru pudru
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii (niekoniecznie)
150 g mąki pszennej
75 g mąki ryżowej * (lub ziemniaczanej)

Forma o wymiarach około 33 cm x 26 cm (mierzona po dnie)Dodatki:


1 szklanka kremu cytrynowego
2 - 3 łyżki likieru cytrynowego Limoncello (niekoniecznie)
2 garście gotowych bezików
cytryny w syropie: 1/2 szklanki wody, 1/2 szklanki cukru, 2 cytryny pokrojone w cienkie plasterki

Przygotowanie:
  • Kruchy spód ucierany: Masło ucierać mikserem razem z cukrem przez około 6 - 7 minut. Dodać ekstrakt z wanilii oraz przesianą mąkę pszenną wraz z mąką ryżową. Miksować przez chwilę lub wygniatać ręką łącząc składniki w kulę. Zawinąć w folię i włożyć do lodówki na około 15 minut. Piekarnik nagrzać do 160 stopni.
  • Ciasto włożyć pomiędzy dwa arkusze papieru do pieczenia i rozwałkować na placek o grubości około 1/2 cm kształtem zbliżony do dna formy (nie musi być idealnie równy). Zdjąć górny arkusz papieru z rozwałkowanego ciasta. Placek przełożyć razem z dolnym papierem do formy, przyciąć nożem do wymiarów dna (można dokleić palcami brakujące miejsca). Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez 30 minut, na lekko złoty kolor. Wyjąć z piekarnika i ostudzić.
  • Pociągając za papier do pieczenia wyjąć ostudzony spód mazurka na blat. Można już układać dodatki i dekorować.
  • Dodatki: Przygotować krem cytrynowy zgodnie z przepisem, ostudzić i odmierzyć 1 szklankę, wymieszać z likierem cytrynowym. Przygotować cytryny w syropie: zagotować wodę z cukrem, dodać plasterki cytryny i gotować na małym ogniu przez 30 minut. Cytrynę wyłożyć na papier do pieczenia, ostudzić.
  • Spód mazurka posmarować kremem cytrynowym, ułożyć plasterki cytryny (można je pozostawić w całości lub pokroić na mniejsze kawałki). Na wierzch pokruszyć bezę. Czytaj więcej w BLOGU.

 * Mąkę ryżową można dostać np. w dobrze zaopatrzonych sklepach spożywczych (np. na działach z żywnością BIO), w sklepach ze zdrową żywnością, żywnością orientalną, w delikatesach (np. Almie). Mąkę ryżową można zastąpić mąką ziemniaczaną.

Mazurek cytrynowy

Mazurek cytrynowy