Mazurek kajmakowy

Klasyczny, bardzo prosty do wykonania, z gotowej masy kajmakowej ze skondensowanego mleka lub też własnej masy kajmakowej z cukru i śmietanki. Udekorowany migdałami i suszoną gruszką. Można go upiec w jednej większej formie (około 30 cm x 21 cm) lub dwóch mniejszych np. podłużnych około 32 cm x 8 cm.

Ciasto:
250 g mąki
160 g masła
100 g cukru pudru
2 żółtka

Masa kajmakowa:
1/2 puszki gotowej masy kajmakowej (lub krówkowej, lub też słodzonego mleka skondensowanego, już ugotowanego)*

Dekoracja:
migdały, sparzone i obrane
suszona gruszka (namoczona przez 10 minut w wódce gruszkowej lub w gorącej wodzie)
Wykonanie:
  • Masło rozcieram mikserem z cukrem pudrem i żółtkami, dodaję mąkę, mieszam. Dodaję 2 łyżki chłodnej wody, formuję kulę z ciasta, owijam folią i wkładam do lodówki na godzinę.
  • Formę wysmarowuję masłem, oprószam bułką tartą, wykładam cienko rozwałkowanym ciastem (5 mm) i piekę przez 15 minut, na złoty kolor, w piekarniku nagrzanym do 190 stopni.
  • Rozsmarowuję 1/2 puszki gotowej masy. Dekoruję migdałami i suszoną gruszką.

* Przygotowanie masy kajmakowej, w przypadku skondensowanego słodzonego mleka niegotowanego (niebieskie opakowanie): Puszkę z mlekiem wstawić do garnka, zalać wodą i gotować na małym ogniu przez 2 godziny. Wyjąć, odczekać, aż trochę ostygnie, otworzyć. Zawartość wyłożyć na spód mazurka.

Masę kajmakową można przygotować samemu, ze śmietanki i cukru: Szklankę śmietanki 36% i 4 łyżki cukru gotować w rondelku, aż masa zgęstnieje i nabierze słomkowej barwy. Uważaj, aby nie przegotować masy.


Mazurek kajmakowy, z migdałami i suszoną gruszką.