Mazurek czekoladowy

Prosty do wykonania, z ciasta kakaowego i gotowej masy kajmakowej, wymieszanej z ciemną czekoladą. Aromatyczny, udekorowany suszonymi śliwkami, rodzynkami i skórką pomarańczową. Można go upiec w jednej większej formie (około 30 cm x 21 cm) lub dwóch mniejszych np. podłużnych około 32 cm x 8 cm.

Ciasto:
250 g mąki
160 g masła
100 g cukru pudru
2 żółtka
2 łyżki kakao

Masa czekoladowa
:
1/2 puszki gotowej masy kajmakowej (lub krówkowej, lub też słodzonego mleka skondensowanego, już ugotowanego)*
1/2 tabliczki ciemnej czekolady deserowej
3 łyżki mleka

Dekoracja:

smażona w cukrze skórka pomarańczowa oraz rodzynki i suszone śliwki (namoczone 10 minut w winiaku lub w gorącej wodzie)


Wykonanie:

  • Masło rozcieram mikserem z cukrem pudrem i żółtkami, dodaję mąkę, mieszam. Dodaję 2 łyżki chłodnej wody zmieszane z kakao, dokładanie łączę z ciastem. Formuję kulę, owijam folią i wkładam na godzinę do lodówki.
  • Formę wysmarowuję masłem, oprószam bułką tartą, wykładam cienko rozwałkowanym ciastem (5 mm) i piekę przez 15 minut, w piekarniku nagrzanym do 190 stopni.
  • Rozsmarowuję czekoladową masę kajmakową: 1/2 puszki masy mieszam z rozpuszczoną połową czekolady i 3 łyżkami mleka. Składniki masy łatwiej się połączą jeśli będą podgrzane, rozpuszczane np. w kąpieli wodnej.
  • Dekoruję smażoną skórką pomarańczową, rodzynkami i suszonymi śliwkami.

* Przygotowanie czekoladowej masy kajmakowej, w przypadku skondensowanego słodzonego mleka niegotowanego (niebieskie opakowanie): Puszkę z mlekiem wstawić do garnka, zalać wodą i gotować na małym ogniu przez 2 godziny. Wyjąć, odczekać, aż trochę ostygnie, otworzyć. Wymieszać z ciemną czekoladą deserową w kąpieli wodnej.

Przepis na smażoną w cukrze skórkę pomarańczową.

Najlepszy przepis na mazurek, prosty, smaczny, z gotowej masy, z czekolady i mleka skondensowanego.