Leśne Runo - ciasto czekoladowe

Błyskawiczne ciasto czekoladowe bez mąki - z pestkami dyni lub mielonymi migdałami. Z ciągnącym się środkiem, dzięki dodatkowi ubitych z cukrem białek - jak na bezę. Najlepsze zaraz po ostudzeniu, gdy środek jest jeszcze wilgotny.
Składniki:

100 g masła + do posmarowania blaszki
200 g ciemnej czekolady
3 jajka
125 g mąki z pestek dyni* + do posypania po wierzchu (w oryginalnym przepisie użyto mielonych migdałów)
100 g białego drobnego cukru


* np. takiej - do dostania w sklepach z żywnością ekologiczną lub sklepach internetowych. Są to zmielone na proszek odtłuszczone pestki dyni. Można też dodać zmielonych (np. w młynku do kawy) pestek dyni - do środka ciasta będą idealne, ale ze względu na jaśniejszy zielony kolor nie będzie wyraźnego efektu "runa leśnego" na wierzchu ciasta.


Przygotowanie:
  • Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Blaszkę o wymiarach 22 x 18 cm posmarować masłem lub oliwą, wyłożyć papierem do pieczenia. Masło pokroić na kawałki i razem z połową (100 g) czekolady połamanej na kosteczki roztopić w kąpieli wodnej. Zdjąć z ognia i dodać roztrzepane żółtka oraz mąkę z pestek dyni (lub zmielone migdały), wymieszać łyżką.
  • Białka ubić na pianę (piana ma być wilgotna, trochę lejąca, w połowie ubita). Następnie stopniowo dodawać cukier cały czas miksując, aż powstanie błyszcząca, biała i sztywna piana jak na bezę.
  • Do masy czekoladowej dodać 1/4 piany z białek i wymieszać na gładką masę. Następnie dodać resztę piany i delikatnie wymieszać łyżką. Na koniec połączyć z posiekaną na kawałeczki czekoladą (100 g).
  • Masę wyłożyć do przygotowanej formy i wstawić do piekarnika. Piec przez 20 minut (ciasto podniesie się podczas pieczenia). Wyjąć z piekarnika i odstawić do zastygnięcia na około pół godziny (ciasto opadnie, skurczy się i miejscami popęka). Posypać mąką z pestek dyni. Czytaj więcej w BLOGU.

Ciasto czekoladowe Leśne Runo

Ciasto czekoladowe Leśne Runo

Zobacz również:

INNE DESERY CZEKOLADOWE