Tahini

Wpis na blogu
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
Średnia: 4.5 (31 głosów)
4.548385
Ostatnio pojawiło się na blogu kilka nowych przepisów z wykorzystaniem pasty tahini. Można ją kupić gotową (koniecznie oryginalną, w sklepach stacjonarnych z żwynością arabską/orientalną, sklepach eko lub zamówić przez internet), ale równie dobrze smakuje samodzielnie przygotowana domowa tahini. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w sezam. Prażymy go na patelni a później miksujemy cierpliwie blenderem ręcznym, aż uwolni się olej sezamowy i powstanie gładka pasta. Można dodać oliwę, ale nie jest niezbędna. Gdy zrobicie już swoją pastę tahini spróbujcie część wymieszać z miodem lub syropem klonowym, sokiem z cytryny i oliwą (jeśli nie dodawaliśmy jej do miksowanego sezamu), w mniej więcej równych prpoporcjach. Powstały dressing wykorzystajcie do sałatki. Coś przepysznego! Koniecznie zaopatrzcie się w dobrą tahini lub zróbcie ją sami w domu - będzie jeszcze dużo nowych pomysłów na jej wykorzystanie :-) 54
31 4.55

Tahini

Domowa pasta tahini lub inaczej tahina.

To pasta przygotowana ze zmielonych nasion sezamu.

Składniki

ok. 125 ml
  • 1 szklanka sezamu
  • 2 - 4 łyżki oliwy extra vergine (opcjonalnie)

Przygotowanie

  • Sezam prażyć porcjami w zależności od wielkości patelni (ja prażyłam po 1/3 szklanki). Rozgrzać dużą patelnię, zmniejszyć ogień do minimum, wsypać partię sezamu i uprażyć go co chwilę mieszając i uważając aby się nie przypalił bo stanie się gorzki. Sezam będzie gotowy gdy nabierze delikatnie złotego koloru (uwaga będzie bardzo gorący). Przesypać do miski i uprażyć kolejno pozostałe partie sezamu.
  • Uprażony sezam wsypać do wysokiego i wąskiego plastikowego pojemnika z wyposażenia blendera ręcznego. Można też użyć rozdrabniacza lub mini melaksera, ewentualnie dużego melaksera jeśli mamy odpowiednio dużo sezamu.
  • Sezam należy miksować cierpliwie i dość długo, ok. 10 minut. Jeśli będzie przywierał do boków pojemnika, należy co jakiś wymieszać go łyżką. Dopiero po dłuższym miksowaniu sezam zacznie wydzielać olej i nabierze odpowiedniej, gładkiej konsystencji.
  • Aby nieco przyspieszyć uzyskanie gładkiej pasty, można dodać oliwę. Dzięki niej tahini będzie też miało rzadszą konsystencję.
  • Ostudzić, można doprawić szczyptą soli. Przełożyć do słoika, zakręcić i wstawić do lodówki. Wykorzystać w przeciągu miesiąca.
  • Tahini

Ten przepis w Waszym wykonaniuDodaj swoje zdjęcie