Dżem z zielonych pomidorów

Wpis na blogu
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
Średnia: 3.4 (5 głosów)
3.4
Ma bardzo oryginalny i ciekawy smak. Intrygujący i nie kojarzący się z żadnym popularnym smakiem. Ci, którzy go wcześniej nie próbowali, na pewno nie zgadną z czego jest zrobiony. Dzięki dodatkowi cytryny (soku i skórki) dżem ma głębszy i bardziej zagadkowy smak. I wszystko pachnie pięknie gdy się wolniutko gotuje. Dżem, ale o konsystencji powideł. Z charakterystyczną dla dżemu prostotą wykonania. Pomidorów nie trzeba obierać (co byłoby niezmiernie uciążliwe), ani usuwać nasion. Wystarczy pokroić na kawałki i odparowywać gotując. Następnie przetrzeć przez sito i gotować z cukrem do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Tą można otrzymać dowolną, dłużej lub krócej gotując przetarty mus. Przepis pochodzi z kuchni włoskiej, a dokładnie z regionu Basilicata, znalazłam go w książce Kuchnia Włoska Larousse. Według niej dżem z zielonych pomidorów to znakomity dodatek do mięsa z wody, zimnego rostbefu i pieczonej dziczyzny. Szukając troszkę w internecie można się dowiedzieć, że w tradycyjnej polskiej kuchni przetwory z zielonych pomidorów służyły głównie do przekładania tortów, ciast, czyli do słodkich zastosowań. Ale i procedura przygotowania jest bardziej skomplikowana. Dzięki gęstej konsystencji dżemu, można nim spokojnie nadziewać rogaliki i przekładać ciasta. My smarujemy nim też pieczywo i naleśniki. Pasuje do sera białego i białej mozzarelli w kulce, do kurczaka. Mi odpowiada najbardziej w połączeniu z dobrą mozzarellą w kulce. Można z niego zrobić ciekawy prezent lub poczęstować nim gości... i ogłosić konkurs z czego jest zrobiony :-) 0
5 3.4

Dżem z zielonych pomidorów

Świetny do nadziewania rogalików, naleśników i przekładania tortów. Ciekawy i oryginalny dodatek do mięs na zimno.

Dżem z zielonych pomidorów ma bardzo oryginalny smak i uniwersalny charakter. W kuchni włoskiej wykorzystywany jako dodatek do słonych zestawów: do mięsa wody, zimnego rostbefu i pieczonej dziczyzny. W kuchni polskiej przetwory z zielonych pomidorów służą do przekładania tortów i ciast, do nadziewania rogalików i smarowania naleśników. Dżem z zielonych pomidorów świetny jest też do kanapek z kurczakiem, białym serem, cheddarem lub mozzarellą.

Składniki

2 - 3 słoiczki
  • 1 kg zielonych (niedojrzałych) pomidorów, bardzo twardych i jędrnych
  • cukier
  • 2 cytryny (sok i starta skórka)

Przygotowanie

  • Pomidory umyć i pokroić w kostkę. Włożyć do szerokiego garnka. Cytrynę sparzyć, osuszyć, zetrzeć skórkę (żółtą część), wycisnąć sok. Skórkę i sok z cytryny dodać do pomidorów. Gotować na małym ogniu przez około 3 godziny, aż woda wyparuje.
  • Przetrzeć przez sito. Przecier zważyć i włożyć do garnka. Dodać taką samą ilość cukru i smażyć aż do osiągnięcia pożądanej konsystencji (smażyłam około 1 godziny i uzyskałam dość słodki dżem).
  • Słoiczki i wieczka sparzyć, osuszyć, napełnić gorącym dżemem, zamknąć. Przechowywać w ciemnym, chłodnym i przewiewnym miejscu. W zamkniętym słoiku dżem można przechowywać do 6 miesięcy.
  • Dżem z zielonych pomidorów. Najlepszy przepis
  • Rogaliki drożdżowe