Pączki pieczone

Wpis na blogu
Te paczki są genialne, naprawdę!!! Mięciutkie w środku i takie maślane, no i najważniejsze - pieczone w piekarniku, a nie smażone, czyli idealna opcja dla leniucha i bardziej fit 😉
Te pączki są fenomenalne! Lekkie, puszyste... Jeśli ktoś pisze, że smakują jak zwykłe bułki to znaczy że dosypał mąki lub źle wyrobił ciasto.
Znikają w tempie zatrważającym :) Są pyszne i można mieć trochę mniejsze wyrzuty sumienia, bo pieczone :) Super przepis!
Idealne pączki! Smakują pysznie i to bez smażenia na głębokim tłuszczu, do tego wyglądają ślicznie :)
Boskie. Przepyszne i bardzo bardzo lekkie w smaku, można zjeść mnóstwo :)
Przepyszne... Nadchodzący Tłusty Czwartek zdecydowanie z pieczonymi pączkami!
Moje pierwsze pączki w życiu - wyszły cudowne!!!
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
Średnia: 4.8 (162 głosów)
4.82099
Czy to możliwe aby pieczone pączki były nie do odróżnienia od smażonych, a nawet lepsze? Spróbujcie tego przepisu :-) To był mój eksperyment, a efekty przerosły moje oczekiwania. Myślę, że po ich zrobieniu zgodzicie się, że to najlepsze pączki jakie jedliście. I to wszystko bez smażenia w głębokim tłuszczu. Pączki pieczemy po prostu w piekarniku, dlatego w kuchni i całym domu unosi się tylko cudowny zapach drożdżowego ciasta. Idealne pączki o tradycyjnym smaku uzyskamy jeśli nadziejemy je (przed pieczeniem, podczas formowania) marmoladą o smaku różanym i polejemy lukrem z dodatkiem pomarańczowej skórki. Inna marmolada też może być np. truskawkowa. Pamiętajcie aby nie pomijać lukru! Jest ważny dla uzyskania tradycyjnego smaku pączków. Do upieczenia pączków potrzebujemy tylko papilotek (jak na muffinki), żadna forma do pieczenia nie jest potrzebna. Zróbcie też tyle pączków z podanego ciasta ile jest podane w przepisie. Jeśli pączki będą mniejsze, trzeba skrócić czas pieczenia aby ich nie przesuszyć. Jeśli chcemy, ciasto można też zagnieść wieczorem, wstawić do lodówki na całą noc, a rano upiec pączki. Do ciasta "nocnego" używamy drożdży instant w ilości 1 saszetka (7 g). Wyrobione ciasto przykrywamy folią i wstawiamy do lodówki na całą noc (ciasto najpierw urośnie, później opadnie). Rano wyjmujemy ciasto z lodówki i czekamy 1 godzinę aż się trochę ociepli. Potem formujemy pączki i odstawiamy na 1 i 1/2 godziny do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej. Pierwsza propozycja innych dodatków maliny (mrożone lub świeże), po 2 sztuki do każdego pączka lukier z białą czekoladą oraz advocaatem: 30 g białej czekolady, 3 łyżki śmietanki 30% lub mleka skondensowanego, 2 łyżeczki soku z cytryny, 2 łyżki likieru jajecznego (advocaatu lub bombardino), około 100 g cukru pudru (czekoladę połamać i roztopić razem ze śmietanką i sokiem z cytryny,  dodać likier oraz kilka łyżek cukru pudru, wymieszać na gładką masę. Druga propozycja innych dodatków po 1 kosteczce czekolady lub 1 łyżeczce nutelli do środka lukier malinowy: 2 maliny (świeże lub mrożone), 2 łyżeczki soku z cytryny lub likieru kokosowego lub amaretto lub likieru jajecznego, ok. 100 g cukru pudru (maliny rozetrzeć z sokiem z cytryny lub likierem, następnie dodać kilka łyżek cukru pudru i dokładnie wymieszać aż maliny się rozpadną, dodawać więcej cukru pudru aby uzyskać odpowiednio gęsty lukier). 0
162 4.82

Pączki pieczone

Najlepszy przepis na pieczone pączki, pyszne i dużo zdrowsze od tradycyjnych smażonych!

Ciasto można wyrabiać dowolnym robotem na małych obrotach lub ręcznie.

Składniki

16 sztuk
  • 10 g drożdży instant *
  • 100 ml ciepłego mleka
  • 370 g mąki pszennej
  • 50 g cukru
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 3 jajka
  • 170 g miękkiego masła
Oraz

Przygotowanie

  • Do ciepłego mleka wsypać drożdże instant, wymieszać i odstawić na 5 minut. Jajka oraz masło wyjąć z lodówki i ogrzać.
  • Mąkę przesiać do miski, dodać cukier oraz sól. Wymieszać, zrobić wgłębienie i wlać w nie mleko z drożdżami, wymieszać łyżką.
  • Następnie zacząć wyrabiać ciasto dodając jajka. Po ok. 5 - 10 minutach wyrabiania, gdy ciasto będzie gładkie, dodawać stopniowo, po kawałku masło i dalej wyrabiać powoli przez około 10 - 15 minut, aż ciasto będzie błyszczące i będzie się odklejało (ześlizgiwało) z ręki.
  • Miskę z ciastem przykryć ściereczką i odstawić na 1 godzinę do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.
  • Wyrośnięte ciasto wyłożyć na stolnicę oprószoną mąką. Chwilę powyrabiać pozbywając się pęcherzy powietrza. Rozpłaszczyć dłońmi na placek o grubości około 1 cm, podsypując mąką w razie potrzeby.
  • Szklanką lub obręczą o średnicy ok. 7,5 cm wyciąć 16 kółek. Na każdym kłaść pełną łyżeczkę marmolady. Składać kółka na pół, zlepiać brzegi, uformować kulkę i włożyć ją łączeniem do dołu do papilotki.
  • Ułożyć na blaszce i odstawić na ok. 1/2 godziny do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C (góra i dół bez termoobiegu).
  • Wierzch pączków posmarować delikatnie roztrzepanym jajkiem uprzednio ogrzanym w temp. pokojowej i wstawić do piekarnika.
  • Piec przez ok. 17 minut. Wyjąć z piekarnika, studzić przez około 5 minut, następnie polukrować: przygotować lukier (przepis na lukier) i wymieszać go z 3 łyżkami smażonej skórki pomarańczowej lub łyżką dżemu pomarańczowego.

Wskazówki

* lub 35 g świeżych drożdży, z których należy zrobić rozczyn: najpierw rozetrzeć z łyżeczką cukru, potem dodać łyżkę mąki oraz ciepłe mleko, wymieszać i odstawić do wyrośnięcia na 10 minut.

  • Proces przygotowania pieczonych pączków
  • Pączki pieczone
  • Pączki pieczone Pączki pieczone nadziewane marmoladą
  • Pączki pieczone Pączki pieczone nadziewane malinami z lukrem z ajerkoniaku
  • Pączki pieczone Pączki pieczone z lukrem malinowym

Video

Zobacz na filmie przygotowanie krok po kroku:

Ten przepis w Waszym wykonaniuDodaj swoje zdjęcie