Tajskie curry rybno - dyniowe

Wpis na blogu
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
Średnia: 4.2 (5 głosów)
4.2
Błyskawiczna potrawa, prosta i zdrowa, do zrobienia w pół godziny. Jej główne składniki to filety ryby (mrożone będą super) oraz pieczona dynia. Danie jest tak uniwersalne, że możemy dorzucić do niego swoją ulubioną rybę lub taką jaką akurat mamy pod ręką (np. łososia), oraz warzywa, świeże lub mrożone: szparagi lub fasolkę. Mój ulubiony zestaw to halibut i grzyby shiitake oraz bataty w miejsce dyni. A w kuchni tajskiej, z której pochodzi to danie, rybę łączy się z ugotowanymi wcześniej ziemniakami. Dając odpowiednio mniej lub więcej pasty curry, potrawa będzie bardziej lub mniej pikantna. Curry zwykle podaję z szybko i perfekcyjnie ugotowanym ryżem basmati, czasem z dodatkiem aromatycznych przypraw, w tym szafranu, który barwi ryż na piękny żółty kolor. Można też zrezygnować z ryżu i zastąpić go np. chrupiącymi grzankami lub pominąć w ogóle dodatki. Ostatnio gotując curry zmniejszam też ilość mleka kokosowego, dodaję bulion i wszystko redukuję do w miarę gęstego sosu. Potrawa jest równie smaczna, ale znacznie lżejsza. Jeśli macie ochotę na rybę i warzywa - to jest to bardzo dobry sposób na ich połączenie w jednej potrawie "z jednej patelni". Gdy spróbujecie, na stałe wejdzie do Waszego menu :-) 0
5 4.2

Tajskie curry rybno - dyniowe

z aromatycznym ryżem

Z zielonymi warzywami do wyboru. Gotowe danie w pół godziny, bez bałaganu w kuchni :-)

Składniki

2 porcje
  • 150 g - 200 g upieczonej dyni (np. jak w tym przepisie)
  • 150 g - 200 g mrożonych filetów halibuta lub filetów z łososia, ewentualnie innych ryb o białym mięsie np. dorsza, soli
  • 1/2 szklanki (125 ml) mleka kokosowego
  • 1 łyżeczka brązowego cukru
  • 1/4 - 1/3 łyżeczki tajskiej pasty curry
  • 1/2 szklanki (125 ml) bulionu (jarzynowego, rybnego lub z kurczaka)
  • 1 łyżeczka sosu rybnego (niekoniecznie, ale warto)
  • 1 łyżka sosu sojowego
  • 2 łyżki soku z limonki + dodatkowo do podania
  • kolendra
Dodatki - warzywa (do wyboru):
  • kilka grzybków shiitake (suszone należy wcześniej namoczyć), można też użyć innych grzybków chińskich czy japońskich np. mun lub borowików, boczniaków czy pieczarek
  • kilka cienkich zielonych szparagów lub dowolne inne zielone warzywa, np. groszek cukrowy, zielona fasolka szparagowa, szpinak.

Przygotowanie

  • Dynię upiec jak w tym przepisie. Ryby rozmrozić, sprawdzić czy nie mają ości i skóry, pokroić na kilka kawałków. Na patelnię wlać mleko kokosowe i gotować przez około 2 - 3 minuty, aż zredukuje się o połowę. Dodać cukier, pastę curry i gotować przez minutę. Następnie wlać bulion, sos rybny, sos sojowy, doprawić ewentualnie solą i gotować do zredukowania się sosu o połowę przez około 2 minuty.
  • Dodać pokrojone grzyby a po 2 minutach gotowania włożyć filety ryby. Gotować przez minutę, następnie przewrócić rybę na drugą stronę, dodać dynię oraz szparagi, gotować razem przez około 2 - 3 minuty, aż ryba będzie ugotowana a dynia gorąca. Na koniec dodać sok z limonki, rozłożyć curry do głębokich talerzy i posypać kolendrą. Podawać z ryżem.

Propozycja podania

Aromatyczny ryż do curry: 1 szklanka ryżu basmati, 1 i 1/2 szklanki wody, 2 łyżki oleju roślinnego, przyprawy: szczypta (0,1 g) szafranu lub pół łyżeczki kurkumy, kawałek kory cynamonu, gwiazdka anyżu, 2 goździki, 2 nasiona kardamonu.

Ryż wsypać do rondelka i dokładnie opłukać pod bieżącą wodą, kilkakrotnie zmieniając wodę na czystą. Odsączyć i zalać 1 i 1/2 szklanki wody. Dodać olej i przyprawy. Zagotować na średnim ogniu, wymieszać, zmniejszyć ogień do minimum, przykryć i gotować na bardzo małym ogniu nie otwierając rondelka przez 5 minut. Następnie odstawić z ognia i trzymać pod przykryciem przez kolejne 5 minut. Po tym czasie ryż będzie gotowy. Przez cały czas gotowania ryżu nie zdejmować pokrywy z rondelka.

Wskazówki

  • Jeśli chcemy użyć surowej a nie pieczonej dyni, kroimy miąższ w kosteczkę i dodajemy go do curry wcześniej, w tym samym momencie co bulion.
  •  Bardziej twarde warzywa dodajemy do curry wcześniej, razem z bulionem, a ugotowane warzywa dodajemy na sam koniec.