Wolno gotowana wieprzowina

Wpis na blogu
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
Średnia: 4.6 (22 głosów)
4.636365
Przepisem tym chciałabym rozpocząć nową kategorię przepisów na Kwestii Smaku - dania z wolnowaru. Co jakiś czas postaram się dodawać nowe propozycje na potrawy przygotowywane w ten sposób. Dzisiaj wolno gotowana łopatka wieprzowa, którą ja podałam w ramen, ale oczywiście sposobów na jej wykorzystanie jest wiele więcej; można tu polecić chociażby kanapki czy zestawy obiadowy z warzywnymi dodatkami. Wolne gotowanie odbywa się w niższych temperaturach niż tradycyjnie, nie przekraczających 100 st. C, pozwala zatem na zachowanie większej ilości składników odżywczych w potrawie. Mięso tak ugotowane charakteryzuje się dużą miękkością (wręcz rozpada się pod naciskiem widelca) pozostając przy tym bardzo soczyste i aromatyczne. Cały proces musimy jednak zaplanować dużo wcześniej, w wolnowarze potrawę najlepiej nastawić zatem rano, aby po ok. 5-8 godzinach była gotowa na obiad. 0
22 4.64

Wolno gotowana wieprzowina

Idealnie miękkie, rozpadające się mięso z łopatki wieprzowej przygotowywane w wolnowarze. Świetne do lunchboxu, na obiad z dodatkami warzywnymi, na kanapki (np. z ogórkiem kiszonym czy surówką coleslaw) lub jako dodatek do ramenu.

Składniki

  • ok. 1 kg łopatki wieprzowej
  • 60 ml bulionu / bulionu ramen / rosołu / wody
  • 30 ml jasnego sosu sojowego

Przygotowanie

  • Mięso opłukać w zimnej wodzie i obkroić z nadmiaru tłuszczu. Do wolnowaru wlać bulion i sos sojowy, włożyć mięso i gotować pod przykryciem w wolnowarze przez ok. 5 godzin (ust. High).
  • Po wyjęciu mięsa z wolnowaru można je dodatkowo (opcjonalnie) zrumienić pod grillem w piekarniku (ok. 4 - 5 min.)

Wskazówki

Jeśli nie mamy wolnowaru mięso możemy też upiec w piekarniku (2 godziny 150 st. C) w naczyniu żaroodpornym z przykrywką. Należy wówczas dodać więcej bulionu (150 ml).

  • Wolno gotowana wieprzowina Wolno gotowana wieprzowina