Tortille

Wpis na blogu
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
Średnia: 4.8 (72 głosów)
4.75
Wrapy z tortilli to świetny sposób na przekąskę lub urozmaicenie codziennego menu. Nadają się do zabrania do pracy, na drugie śniadanie lub lunch. Przygotowane w domu tortille pszenne w smaku nie ustępują niczym tym gotowym, paczkowanym, a co najważniejsze nie zawierają żadnych sztucznych dodatków. Można przygotować ich więcej i przechowywać w lodówce lub nawet zamrażać. Do środka można wkładać ulubione dodatki (np. tuńczyk, pieczona kaczka, kurczak, indyk, krab, ser żółty, ser kozi, ser feta, orzeszki pinii, szpinak, jajko na twardo, cebula, szynka parmeńska, wędzony łosoś, itp.). Tym razem przygotowałam takie nadzienie: rukolę, krewetki, awokado, suszone i świeże pomidory. Koniecznym dodatkiem jest rewelacyjny sos, który sprawdzi się nie tylko w tortillach. Sos przygotowuję na bazie majonezu i jogurtu naturalnego (w proporcjach pół na pół). Do sosu dodaję jeszcze zrumienione na suchej patelni ziarenka maku, wymieszane z łyżeczkę oliwy z oliwek, solą, pieprzem i/lub ulubioną przyprawą. Gotowe tortille smaruję sosem, układam nadzienie i zwijam delikatnie w rulon. Kroję na połówki i układam rozcięciem do góry w naczyniu. Tortille można też podawać całe, nie przekrojone, np. można zawijać je całe w papier do pieczenia i jeść, stopniowo rozwijając papier. Tortille można też podgrzewać w piekarniku, zawinięte w papier do pieczenia. Jeszcze parę słów o samych pszennych tortillach. Powstają z mąki, wody i smalcu. Ciasto zagniata się tak jak na pierogi, ale nie jest konieczne dłuższe go wyrabianie. Wymaga tylko 1 godzinnego odpoczynku. Ciasto rozwałkowuje się na cieniutkie placki (u mnie jak zwykle świetnie sprawdza się nakładka miksera przeznaczona do wałkowania). Placki smaży się dość krótko na suchej patelni (do smażenia bez tłuszczu). I już gotowe. Do mąki można dodać około 2 łyżki mąki pełnoziarnistej na 1 szklankę mąki jasnej. Tradycyjnie używa się smalcu do tortilli i jest on ponoć najlepszym tłuszczem, jaki można zastosować. Używa się też masła, margaryny czy nawet oliwy z oliwek, ale zmieniają one podstawowy smak ciasta. 140
72 4.75

Tortille

Przepis na tortille pszenne

Składniki

12 sztuk
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 3 łyżki smalcu lub oleju kokosowego lub masła
  • 2/3 szklanki wrzącej wody

Przygotowanie

  • Do miski wsypać mąkę, dodać sól i smalec lub olej kokosowy. Dodawać stopniowo wrzącą wodę (wlewać ją bezpośrednio na tłuszcz) i mieszać składniki widelcem. Połączyć je i uformować kulę. Wyrabiać przez ok. 3 minuty aż ciasto będzie gładkie. Zawinąć w folię spożywczą i odstawić na 1 godzinę w temp. pokojowej.
  • Ciasto podzielić na 10 lub 16 równych części i uformować kulki, odstawić na minimum 10 minut, maksymalnie na 1 i 1/2 godziny, przykryć aby nie obeschły.
  • Kolejno rozwałkowywać wałkiem ciasto na bardzo cieniutkie placki. Kładać na rozgrzanej, suchej patelni. Po około 30 sekundach smażenia, gdy tortilla wypełni się pęcherzami powietrza i pokryje się brązowymi plamkami, przewrócić na drugą stronę i smażyć przez kolejne 30 sekund. Tortilla napuszy się jeszcze bardziej i znów pokryje się brązowymi plamkami, tym razem z drugiej strony.
  • Jeszcze raz przewrócić tortillę i jak tylko jej rozmiar się ustabilizuje, po około 15 - 30 sekundach, zdjąć z patelni i układać w stosik.
  • Usmażyć resztę placków jak wyżej, odpowiednio dostosowując stopień rozgrzania patelni.
  • Aby łatwiej było zawijać tortillę z nadzieniem lub kroić ją na chipsy, usmażone tortille trzymam przez jakiś czas zawinięte w wilgotną ściereczkę. Można je też podgrzać.
  • Tortille Tortille

Ten przepis w Waszym wykonaniuDodaj swoje zdjęcie