Dżem truskawkowy

Wpis na blogu
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
Średnia: 3.9 (20 głosów)
3.85
Pełnia sezonu truskawkowego to dobry moment na zrobienie domowego dżemu truskawkowego. Jeśli nie na zimowe zapasy to zróbcie go po prostu do bezpośredniego wykorzystania, uda się z każdej, nawet najmniejszej ilości owoców (trzeba tylko dodać taką samą ilość cukru żelującego jak owoców). Gotowy dżem przyda się do naleśników, gofrów, placków i do przekładania tortów truskawkowych, biszkoptów, do smarowania rogalików. A może wykorzystacie go na prezent :-) Przepis jest prosty a dżem szybki do wykonania, nie wymaga długiego gotowania owoców (tylko 4 minuty). Owoce zachowują swój kształt, smak, są soczyste i jędrne, dodatkowo otrzymujemy dużo smacznej, gęstej galaretki. Dżem należy przygotować dzień wcześniej bo dopiero po całkowitym ostudzeniu odpowiednio gęstnieje. Jest słodki, ale dzięki temu jego naprawdę niewielka ilość wystarczy aby zrobić pyszne śniadanie czy podwieczorek. Dodatkowo cukier spełnia rolę naturalnego konserwantu. Potrzebny do przepisu cukier żelujący 1:1 dostaniecie teraz w każdym sklepie. Zobaczcie też przepis na konfiturę truskawkową. 0
20 3.85

Dżem truskawkowy

Składniki

  • 1 kg truskawek
  • 1 kg cukru żelującego 1:1

Przygotowanie

  • Truskawki dokładnie opłukać, oderwać szypułki, odsączyć na durszlaku. Owoce pokroić na kawałki, wrzucić do dużego garnka, dodać cukier żelujący i wymieszać. Przykryć i odstawić do lodówki lub w miarę chłodne miejsce na 4 godziny, w międzyczasie 1-2 razy zamieszać.
  • Zagotować ciągle mieszając, a po zagotowaniu gotować na średnim ogniu jeszcze przez 4 minuty co chwilę mieszając. Od razu przelać do czystych i suchych słoików (do każdego słoika dawać mniej więcej po tyle samo owoców jak soku), od razu zakręcić.

Wskazówki

  • Zaraz po ugotowaniu dżem jest bardzo rzadki, następnego dnia po dokładnym ostudzeniu będzie już wystarczająco gęsty.
  • Cukier żelujący 1:1 to gotowy produkt składający się z cukru z dodatkiem pektyny, nie zawiera konserwantów. "1:1" oznacza, że na 1 kg owoców dajemy 1 kg cukru żelującego. Dostępne są cukry żelujące 2:1 i 3:1 gdzie cukru daje się mniej, odpowiednio dwa razy lub 3 razy mniej, ale niestety zawierają one konserwanty.
  • Jednorazowo gotujemy tylko 1 kg owoców.
  • Garnek napełniamy nie wyżej niż do połowy.
  • Dżem truskawkowy

Ten przepis w Waszym wykonaniuDodaj swoje zdjęcie