Cold brew

Cold brew 0

Cold brew

Pomysł na kawę na lato. Kto nie próbował niech koniecznie przetestuje. Cold brew, czyli kawa "parzona" na zimno. Cudzysłów jest tutaj jak najbardziej na miejscu, gdyż kawę zalewamy wodą w temperaturze pokojowej. Czy kawa może się w takiej wodzie "zaparzyć"? Jak najbardziej, czego nie zrobi temperatura dokona czas - po nocy spędzonej na kuchennym blacie nasz napój przekształci się w pyszną kawę na zimno.

Podobnie jak ze zwykłą kawą tak i w przypadku cold brew ciężko tutaj podać jeden, uniwersalny dla wszystkich przepis. Proporcje kawy do wody w dużej mierze zależą od naszych indywidualnych preferencji i tego jak chcemy pić cold brew. Konieczne będą tutaj zatem eksperymenty. Jeśli chcemy dodać dużo mleka i/lub lubimy mocną kawę konieczne może być zwiększenie intensywności "naparu".

Odstaną cold brew możemy trzymać w lodówce przez 2 - 3 dni. Możemy też przygotować koncentrat cold brew (stosując proporcje ok. 1/4 objętości mielonej kawy do wody) i rozcieńczać go potem wodą (lub mlekiem lub lodem). Taki koncentrat możemy trzymać w lodówce nawet do ok. tygodnia. Również dłuższe "zaparzanie" (do maks. 24h) spowoduje otrzymanie mocniejszej kawy.

Cold brew jest nieco bardziej delikatne (i mniej kwaśne) od klasycznie parzonej kawy, jednak posiada podobną (jeśli nie większą w zależności od długości "parzenia") ilość kofeiny. Ja swoje cold brew lubię wypić z kilkoma kostkami lodu oraz odrobiną mleka skondensowanego wlanego cienką strużką po lodzie ;-) Na marginesie, w podobny sposób możemy też przygotować herbatę na zimno, w szczególności np. zieloną liściastą herbatę (jest pyszna!) ale to już temat na oddzielny wpis :-)