Ciasto na pizzę (bez wyrabiania)

Wpis na blogu
Spodobał Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Oceń przepis aby doradzić innym!
Średnia: 4.6 (29 głosów)
4.551725
Pizza na cienkim i bardzo chrupiącym spodzie, ze szparagami i białym sosem (do wyboru: śmietankowym z cebulką lub beszamelowym). Z dodatkiem tymiankowej ricotty. Biały sos na pizzę (zamiast pomidorowego) świetnie pasuje do młodych, sezonowych warzyw jak szparagi, szpinak czy bób. Próbowałam dwóch sposobów na biały sos, jeden na bazie śmietanki kremówki z dodatkiem zeszklonej cebulki, drugi - beszamelowy (na bazie mleka, z mąką, z dodatkiem śmietanki kremówki). Obydwa dobrze się wkomponowały w wiosenną pizzę ze szparagami, ale to jednak sos śmietankowy z cebulką był dla mnie ciekawszy, smaczniejszy i bardziej wyrazisty w smaku. Razem z boczkiem lub szynką, to taka smakowa wersja Carbonara. Na pizzy, oprócz szparagów i białego sosu znalazł się również delikatny twarożek ricotta, wymieszany ze świeżym tymiankiem. Można też użyć innego ulubionego sera: mozzarelli, sera koziego (moja ulubiona wersja) lub sera feta, i aromatyzować go np. natką pietruszki lub oregano zamiast tymianku. Przepis na samo ciasto na pizzę (spód) zaczerpnęłam od Jim'a Lahey'a, autora rewolucyjnej metody pieczenia chleba w żeliwnym garnku, bez uprzedniego wygniatania ciasta. Tak jak w przypadku chleba, tak i w przypadku ciasta na pizzę, nie ma konieczności jego zagniatania, składniki (mąka, drożdże, woda, sól i odrobina cukru) wystarczy tylko wymieszać łyżką!!! i odstawić na 2 i 1/2 godziny do wyrośnięcia. Spód na pizzę nie dość, że nie wymaga żadnego wkładu pracy, jest po prostu przepyszny! Cienki i bardzo chrupiący, przypominający nieco w strukturze i smaku ciabattę. Jak dla mnie jest idealny. Tak nam posmakował, że zapomnieliśmy (może tylko na jakiś czas) o tradycyjnym, grubym i puszystym cieście :-) Jeśli je lubicie, możecie też na nim przygotować dzisiejszą pizzę ze szparagami i białym sosem. Możecie też skorzystać z innych przepisów i pomysłów na spody do pizzy, np. na pizzę pieczoną na kamieniu. Przepisy i zdjęcia - kliknij na obrazki poniżej: 0
29 4.55

Ciasto na pizzę (bez wyrabiania)

Cienka i chrupiąca pizza

Składniki

2 duże pizze (ok. 45 x 32 cm)
  • 3 i 3/4 szklanki (500 g) mąki pszennej *
  • 2 i 1/2 łyżeczki (10 gram) suchych drożdży instant **
  • 3/4 łyżeczki (5 gram) soli
  • 3/4 łyżeczki + szczypta (około 3 gram) cukru
  • 1 i 1/3 szklanki wody (300 g) w temperaturze pokojowej
  • oliwa extra vergine do wysmarowania blach
Potrzebne będą:
  • 2 duże blachy (np. z wyposażenia piekarnika) o wymiarach około 45 cm x 32 cm

Przygotowanie

  • Do miski przesiać mąkę, wymieszać z drożdżami, solą i cukrem. Stopniowo wlewać wodę jednocześnie mieszając drewnianą łyżką, przez około 30 sekund, tylko do czasu połączenia się składników. Miskę przykryć folią spożywczą lub kilkakrotnie złożoną ściereczką i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce pomieszczenia, bez przeciągów, na około 2 godziny, do czasu aż ciasto urośnie więcej niż dwukrotnie.
  • Ciasto wyłożyć na podsypaną mąką stolnicę lub blat, zeskrobując szpatułką resztki ze ścianek miski. Uformować z grubsza kulę (ciasto będzie dość rzadkie) i podzielić ją na 2 części. Dwie części ciasta oddzielić od siebie na odległość około 10 cm, przykryć wilgotną ściereczką i zostawić na 30 minut.
  • Piekarnik nagrzać do temperatury 250 stopni C. Każdą z dwóch  blach posmarować około 4 łyżkami oliwy z oliwek. Wyłożyć pierwszą część ciasta na jednej z blaszek i rozciągnąć je palcami po całej powierzchni, otrzymując równy placek (nie ma konieczności formowania rantu bocznego). Jeśli ciasto klei się do palców, można oprószyć je mąką lub natłuścić oliwą. Powtórzyć z drugą połową ciasta na drugiej blaszce.
  • Na placku z ciasta rozsmarować sos i ułożyć dodatki np. jak w pizzy ze szparagami i białym sosem lub w mini pizzach ze szpinakiem (delikatne dodatki takie jak szynka parmeńska należy dodać pod sam koniec pieczenia pizzy). Blaszkę z pizzą wstawić do nagrzanego piekarnika do środkowej jego części. Piec przez 30 - 35 minut lub nieco krócej, do czasu aż spód ciasta będzie bardzo dobrze zrumieniony i łatwo będzie odchodził od blaszki. Boki ciasta będą dość mocno zrumienione, ale nie będą one spalone.

Zobacz film na stronie pizzy z sosem pomidorowym, pomidorkami i serem

Wskazówki

* Na pizzę z ciasta bez wygniatania najlepiej nadaje się mąka chlebowa o wysokiej zawartości protein, które w połączeniu z wodą tworzą gluten potrzebny do wyrastania ciasta. Mąka chlebowa to mąka typu 850. Ja zamawiam ją zwykle w sklepie internetowym. Można ją dostać w sklepach ekologicznych lub na stoiskach ekologicznych w supermarketach. Jest dostępna w większości delikatesów. Czasem nie jest nazwana „chlebowa”, wówczas rozpoznaje się ją po typie (850 lub 750).
Można też użyć zwykłej mąki pszennej, mąki o niższej zawartości protein np. mąki uniwersalnej, mąki typu 550 lub mąki przeznaczonej na pizzę, (np. Perfecja Lubelli).

** użyłam drożdży piekarskich instant

  • Ciasto na pizzę