Rogaliki drożdżowe Brioche z dżemem
z zielonych pomidorów

Każdy potrafi je zrobić! Po upieczeniu rogaliki można mrozić. Można pominąć nadziewanie ich dżemem. Aby przypomnieć sobie sposób lepienia rogalików można obejrzeć film do przepisu na Croissanty.

Przed rozpoczęciem przygotowania ciasta drożdżowego należy ogrzać do temperatury pokojowej świeże drożdże, masło i jajka, wyjmując je wcześniej z lodówki. Wyrobione ciasto drożdżowe brioche przygotowuje się wieczorem, w nocy przechowuje w lodówce, a rano następnego dnia piecze rogaliki. Można też ciasto przygotować rano, ważne jest jednak to, aby spędziło w lodówce 12 godzin.Rogale drożdżowe nadziewane dżemem. Rogaliki maślane najlepszy przepis

Składniki, 12 rogalików:

15 g świeżych drożdży, ogrzanych do temperatury pokojowej, (lub 5 g suchych drożdży instant)
1/4 szklanki mleka (ciepłego, letniego)
250 g mąki pszennej (najlepiej tortowej lub do wypieków drożdżowych)
2 jajka (ogrzane do temperatury pokojowej)
4 stołowe łyżki cukru
szczypta soli
100 g masła (miękkiego)

1 jajko do posmarowania rogalików

Nadzienie: 12 łyżeczek dżemu z zielonych pomidorów lub innych ulubionych
Propozycje dodatków:
cukier puder, masło do posmarowania, powidła lub krem czekoladowy

Przygotowanie:
  • Drożdże skruszyć do dużej miski, dodać ciepłe (letnie) mleko i wymieszać. Dodać 1 łyżkę mąki i 1/2 łyżeczki cukru. Wymieszać, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce bez przeciągów na 15 minut, aż rozczyn się spieni.
  • Do wyrośniętych drożdży przesiać (z wysoka) mąkę i zamieszać drewnianą łyżką. Jajka roztrzepać z cukrem i solą i dodać do miski z mąką. Wymieszać łyżką i dodać kawałki miękkiego masła. Mieszać i wyrabiać ciasto długo i energicznie, unosząc i kilkakrotnie ugniatając je (można wyrabiać ciasto ręką w misce, na stolnicy lub też mieszadłem odpowiednim do ciasta drożdżowego). Ciasto będzie gotowe jeśli z łatwością będzie odlepiało się od rąk (a na pewno będzie! - potrzeba tylko cierpliwości). Ciasto będzie dość rzadkie i ciągnące się jak guma. Po wyrobieniu ciasto włożyć do miski, ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na około 30 minut w ciepłe miejsce miejsce.
  • Przerwać wyrastanie wyrabiając ciasto na stolnicy lub blacie przez około 2 - 3 minuty. Włożyć je do większej miski, przykryć ściereczką i wstawić do lodówki na 12 godzin.
  • Ponownie wyrobić ciasto (około 3 minuty), rozwałkować na podsypanej mąką stolnicy na prostokąt o grubości 1 cm, (o wymiarach około 24 x 36 cm). Ciasto podzielić na 2 paski o szerokości 12 cm każdy. Paski podzielić na 3 kwadraty o boku 12 cm i przekroić je po przekątnej na 2 trójkąty. Na środku każdego trójkąta położyć po 1 łyżeczce dżemu i zwinąć ciasto w rulonik, zaczynając od dłuższego boku. Przykleić zawinięty rożek do rogala, zwinąć dwa pozostałe rożki ciasta w spiralkę (do środka rogalika), skleić je ze sobą pośrodku.
  • Rogaliki ułożyć łączeniem do dołu na dwóch blaszkach do pieczenia posmarowanych oliwą i posypanych cienko mąką lub wyłożonych papierem do pieczenia. Zachować odstępy między rogalikami. Posmarować rogaliki roztrzepanym jajkiem i odstawić na około 30 minut, aż podrosną. W trakcie wyrastania można poprawić jeszcze kształt rogalików zawijając ich końce do środka i sklejając je.
  • Nagrzać piekarnik do 180 stopni. Rogaliki z pierwszej blaszki jeszcze raz posmarować jajkiem i piec przez około 15 minut, do czau aż lekko się zrumienią na wierzchu i na spodzie. Wyjąć z piekarnika i po chwili przełożyć na metalową kratkę. Posmarować jajkiem rogaliki z drugiej blaszki i wstawić do piekarnika. Piec jak poprzednio lub nieco krócej (piekarnik będzie mocniej rozgrzany). Rogaliki można posypać cukrem pudrem, przekrawać na pół i smarować masłem lub dżemem. Czytaj więcej w BLOGU.


Rogaliki drożdżowe z powidłami. Przepis na rogaliki brioche