Beza z bitą śmietaną, pomarańczą i polewą czekoladową
Sprawdzony przepis na klasyczną bezę.Z poniższych składników otrzymamy 2 krążki bezy, które można przełożyć bitą śmietaną i dowolnymi owocami: malinami, truskawkami. Można też zrezygnować z polewy czekoladowej a likier pomarańczowy zastąpić dowolnym innym likierem.
Przepis na bezę. Beza z owocami i kremem.

Przepis na bezę (2 krążki):
10 białek
60 dag cukru kryształu
2 łyżki likieru pomarańczowego

Masa:

250 ml śmietanki kremówki
2 dag cukru pudru
1 cukier waniliowy
2 łyżki likieru pomarańczowego
1 pomarańcza

Polewa:
110 g czekolady ciemnej, deserowej
100 ml śmietanki kremówki
.............................................................................................................................................................
Beza:
  • Białka ubijam na sztywną pianę, stale ubijając dodaję stopniowo cukier, aż piana będzie lśniąca i cukier się rozpuści. Pod koniec dodaję likier pomarańczowy.
  • Blachę do pieczenia wykładam pergaminem i formuję z piany dwa okręgi, nie wyrównując powierzchni. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 120℃ na ok 70 minut. Wyjmuję i pozostawiam na pergaminie, aby ostygły.
Masa:
  • Zimną śmietanę ubijam z cukrem pudrem i cukrem waniliowym.
  • Ostrożnie zdejmuję krążki z pergaminu, pierwszy kładę na paterę.
  • Rozsmarowuję połowę kremu, układam pokrojonego na kawałki świeżego pomarańcza, przykrywam resztą kremu i drugim krążkiem bezowym.
Polewa:
  • Podgrzewam śmietankę, zdejmuję z ognia w momencie gdy zacznie się gotować. Dodaję drobno posiekaną czekoladę i mieszam do czasu aż cała czekolada się rozpuści. Ostudzoną czekoladą polewam bezę.
Ciasto z białek i cukru - beza. Beza z bitą śmietaną, pomarańczą i polewą czekoladową

Beza z owocami. Ciasto z pomarańczami i czekoladą. Beza - najlepszy przepis. Zdjęcia i przepis na bezę

Beza przekładana kremem i owocami. Beza z bitą śmietaną i owocami.
Bezę należy trzymać w lodówce i podawać mocno schłodzoną. Aby beza była pokryta charakterystycznymi perełkami cukrowymi przed upieczeniem można posypać ją cukrem pudrem, odczekać aż na powierzchni utworzy się skorupka, posypać ją cukrem drugi raz i upiec.