Bigos wykwintny

Bigos wykwintny 0

Bigos wykwintny

Bigos w nieco lżejszej, delikatniejszej i mniej kalorycznej wersji. Z kiszonej i słodkiej kapusty, z dodatkiem suszonych grzybów (opcjonalnie również z dodatkiem mrożonych podgrzybków). Zamiast tłustego mięsiwa, boczku i wędzonek - mięso wołowe gulaszowe i kiełbaska chorizo. Kto chce niech spróbuje, kto nie chce niech żałuje ;-) Doprawiony tradycyjnie jak bigos staropolski: kminkiem i jałowcem. Ze smakowitych dodatków znajdziemy w nim również suszone śliwki, czerwone wino, powidła śliwkowe i sos sojowy.

Tak jak każdy bigos, tak i ten najlepiej smakuje dopiero na 3 dzień. Po ugotowaniu bigos studzimy i przez noc trzymamy w zimnym miejscu (ale nie na mrozie). Następnego dnia dokładnie zagotowujemy, chłodzimy i powtarzamy podgrzewanie jeszcze w 2 kolejnych dniach. Ostatniego dnia możemy zamknąć gorący bigos do słoików (mniejszych lub większych, w zależności od pożądanych porcji) i wstawić do lodówki. Możemy trzymać go tam do 2 tygodni.

Bigos to świetne zimowe danie, idealne do odgrzewania. Im dłużej stoi, im więcej razy się go podgrzewa i odgrzewa, tym nabiera głębszego smaku i staje się lepszy. Sprawdzi się nie tylko na świątecznym stole, ale również podczas świątecznych przygotowań, gdy nie mamy czasu na codzienne gotowanie.

Dzisiejszy przepis można bardzo łatwo zmienić na wegetariański, wystarczy pominąć w przepisie mięso (do zagotowanej wody z sosem sojowym dodajemy od razu białą kapustę w miejsce mięsa). Polecam też bigos wegetariański z dodatkiem soczewicy z przepisu z poprzedniego roku.